Bulgaristan

Bulgaristan Haberleri

ÜZERİMİZE KÖR KURŞUNLAR YAĞDI...

Tanklarla yüzleştik. Birlik ve beraberdik. Ölümden başka hiçbir şey bizi yenemez inancıyla tankların üzerine çıkmıştık. “İşte biz sizi ayakaltına aldık ve çiğniyoruz, siz bir hiçsiniz!” diyebildik. Üzerimize kör kurşunlar yağdı. 42 şehidin kanı, kara kan değil, doğan özgürlüğün, şakıyan al güneşiydi. Özgürlük savaşında can vermek gibisi var mıydı. Bakışarak helalleştiler. Doğdukları topraklarda, kurban olmak da vardı. Onların cenneti, bu kara topraktı...

EŞEK GİBİ ANIRAN TAKIM, CEBEL'E GELECEK Mİ?

Getolardan çıkarılıp, Cebel'e getirilen bu esmer "sporculara," kaç tane kupa ve madalya verileceği henüz belirlenmemiş. Hani, şu "uuuuuuu, fıııııııyyyyyyy, füüüüyyyyyyy, huuuuuuyyyyyy" diye tek taraflı yarışma var ya... Cebel 19 Mayıs olaylarına karşı kin ve nefret besleyen, vaktinde, bu kasaba halkının verdiği amansız özgürlük mücadelesine saygısızlık duyanların yarışıdır bu.

ÖZ VE BİÇİM DEĞİŞTİRME ZAMANI GEÇTİ...

* Bulgaristan’da “Türk yaşamıyor” demekle, Türklerin vergi ödedikleri devletin okullarında anadillerini (Türk dilini) okuma ve geliştirme olanağı bulamaması, inkar etmekle çözülebilecek bir sorun değildir. * Kafadan atma, keyfi uygulamalar devlet çökertir, halkları bitirir, çünkü hiçbir halk süregen düşmanlık içinde yaşayamaz, asimilasyon ise ancak öfke, kin ve düşmanlıklar yaratır.

ARNAVUTLUK'TAKİ BULGARLAR, BULGARİSTAN'DAKİ TÜRKLER

Bugün (11 Mayıs) Teklas Bulgaria şirketinin Kırcaali’deki yeni yatırımlarının açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy da, davet üzerine katılarak bir konuşma yapmıştır. Dost, komşu ve müttefik Bulgaristan’da Teklas Bulgaristan gibi birçok Türk yatırımının bulunmasından duyulan memnuniyetin vurgulandığı konuşmada, Türk yatırımcılarının genel olarak Bulgarcanın yanısıra Türkçe’yi de iyi şekilde okuyup yazabilen Bulgaristan vatandaşlarına duydukları ihtiyaç da dile getirilmiştir. Konuşmanın bu bölümünün “Türkiye Büyükelçisi Bulgaristan’da zorunlu Türkçe eğitimi istiyor” şeklinde çarpıtılarak, yankı bulmasından üzüntü duyulmaktadır. 

SİNEKLER NEREYE GİTTİ

Adamcağız, anadilinden başka bir dil bilmiyor, göbeğini götüremiyor, tutturmuş; ” Avrupa Parlamentosu”na ben gideceğim!” diyor. Peki, günümüzdeki ülkenin çıban başı sorunlarına nedenli çözüm getireceklerdir? Bu, hemen hemen konuşulmuyor.

SESİNİZİ KİMİN DUYURMASINI İSTERSİNİZ ?

BULGARİSTAN'I SOYUP SOĞANA ÇEVİREN OLİGARK PEEVSKİ Mİ, YOKSA BALKANLAR'IN TÜRK OĞLU TÜRK NELSON MANDELA'SI - NURİ TURGUT ADALI'NIN TORUNLARI MI?

Лютви Местан и кандидатите на ДОСТ, бяха на традиционния мевлид в джамията “Йедикъзлар”

* ДОСТ остана верен на принципа да не се политизират традиционните религиозни обичаи на местните хора. * Ръководството на ДОСТ и кандидатите на партията се поклониха молитвено пред гроба на Нури Адалъ в с. Островец, общ. Кирково.

NAL DEYİP MIH DEMEMEK

Ah, şu "bölücü" Türkler yok mu! Hani azınlık statüsü istiyorlar ya. Yarın ki gün, bunlar cidden DPS'nin kapanmasını da talep edebilirler. O şatafatlı sarayların kapısına da dayanabilir bunlar. Vakıf mallarımızı kimlerin çarçur ettiğinin hesabını da sorabilirler. Kırcaali'deki Medrese'yi Türk lisesi yapabilirler. Hiç olacak iş mi bütün bunlar?

Irmaklar taşar ama yolundan şaşmaz...

Avrupa Parlamentosu seçimlerine ramak kala, medyaların duyurduğuna göre, güya 25 Türk isimli aday gösterilmiş. Ama gerçekte bunların kaçı Türk kökenli ve kaç tane Türk milletvekili seçileceği bayağı meçhul.

Çorap söküğü gibi gitmek...

Kırcaali Türklerine meydan okumalar. Sadece bana itaat edeceksiniz demeler. Senin patronluğun, bize sökmez, be arkadaş. Biz 7:0 da atarız ama 0:0 da yaparız. Bu sefer avucunu yalarsın, gerisini anlarsın.

KAŞIKLAR'DA 3000 KİŞİLİK PİLAV

Kaşıklar (Slivo pole, Ruse) kasabasında geleneksel hale getirilen Mevid'i Şerif ve Kurban günü, bu yıl stadyumda gerçekleşti. 13.kez tertiplenen bu dini merasimi, 30-40 yıl öncesi buraya Rodoplar'dan gelip yerleşen Pomaklar başlatmış.

DOST PARTİSİ, MİLLİ AZINLIK STATÜSÜ İÇİN İMZA KAMPANYASINI YARIN BAŞLATIYOR

Bilindiği gibi, DOST Partisi, ilk kez Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerine katılma kararı aldı ve milletvekili aday listesini açıkladı. Ayrıca, daha önce alınan karar gereği, yarınki gün, Milli Azınlık Statüsü için ülke bazında geniş çaplı imza kampanyasına start veriliyor.

GABROVOLULAR KIRCAALİ'YE DEMEK NE OLUYOR?

Şu malüm trafik kazasından sonra, azınlık toplumumuzdaki bazı dengeler değişebilir. Sizler müsterih olunuz ve sabrınızı kuşanmaya devam ediniz. Bu üzücü olay, şu an bütün Bulgaristan toplumunun gündemine oturmuş durumda. Birileri, bunca üzücü bir vukuattan bile siyasi rant elde etmek peşinde.

LÜTVİ MESTAN TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ

Bugün (pazar) öğlen saatlerinde, DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Mestanlı'nın Makaza bölgesinde ağır bir trafik kazası geçirdi.

BULGARİSTAN'DAKİ AZINLIKLARA YASAL MİLLİ AZINLIK STATÜSÜ TANINMASI İÇİN ULUSAL İMZA KAMPANYASI DÜZENLEME DEKLARASYONU

Şunu da hatırlatmak isteriz ki, Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin No: 2/18.02.1999 tarih ve sayılı kararı ile (RKZZNM) “Ulusal Azınlıkların Korunması Çerçeve Sözleşmesini” kabul etti ve söz konusu sözleşme Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'na da aykırı değildir, ayrıca söz konusu sözleşmenin, 38. Bulgaristan Parlamentosu tarafından onaylanmasına rağmen, Bulgaristan Cumhuriyeti ülkenin bölünmez ve eşit vatandaşları olan milli azınlıkların varlığını hala inkâr etmektedir.

BULGARİSTAN'IN ÇİFTE STANDARDI

Arnavutluk, Bulgar azınlığını tanıdığını duyurduğunda, DOST Partisi, Bulgaristan’da ikamet eden bir milyona yakın Türke azınlık statüsü verilmesi için deklarasyon yayınladı. Deklarasyon “ Bulgar milliyetçi kanadından" çok sert bir dille eleştirildi. Milliyetçiler ulusal güvenlik tehlikededir diye çığırtkanlık yaptılar.

EFREM MOLLOV YİNE SAHNEYE ÇIKTI

Karanlık perdenin arkasındaki tanıdık suflör, görünmeyen bir yerden, sahneye ittikleri Efrem Mollov'a hangi hususlara vurgu yapacağını özenle ikaz etmekte. Smolyan'daki, ona karşı açılan dava, bu mektubundan sonra, acaba tamamen düşecek mi? Norveç'teki derin dondurucudan çıkartılıp, ülkesine rahatlıkla dönebilecek mi? Hep merak konusu bunlar.

Обръщение на Председателя на ПП ДОСТ г-н Лютви Местан; ДА ИЗПЪЛНИМ ЧОВЕШКИЯ СИ ДЪЛГ! СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ,

ПП ДОСТ с официалното огласяване на Декларацията за организиране и провеждане на Национална подписка за признаване на статут на национално малцинство пое своята историческа отговорност. Независимо от този факт ние не гледаме на тази идея като на тясно партиен приоритет. За нас това е кауза, която стои по-високо от политиката и партиите.

Hasan Aziz rahatsız olmuş, imza kampanyasının arkasında güya düşkün insanlar duruyormuş

DPS Genel Başkanı Yardımcısı ve Kırcaali Muhtarı Hasan Azis, DOST Partisinin başlattığı Milli Azınlık Statüsü için imza kampanyasını, düşkün insanların, kendilerini siyasi ve toplum sahnesinde görebilmek için bir inisiyatif olarak yorumladı.

Toplam 217 haber.