Bulgaristan

Bulgaristan Haberleri

LÜTVİ MESTAN TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ

Bugün (pazar) öğlen saatlerinde, DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Mestanlı'nın Makaza bölgesinde ağır bir trafik kazası geçirdi.

BULGARİSTAN'DAKİ AZINLIKLARA YASAL MİLLİ AZINLIK STATÜSÜ TANINMASI İÇİN ULUSAL İMZA KAMPANYASI DÜZENLEME DEKLARASYONU

Şunu da hatırlatmak isteriz ki, Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin No: 2/18.02.1999 tarih ve sayılı kararı ile (RKZZNM) “Ulusal Azınlıkların Korunması Çerçeve Sözleşmesini” kabul etti ve söz konusu sözleşme Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'na da aykırı değildir, ayrıca söz konusu sözleşmenin, 38. Bulgaristan Parlamentosu tarafından onaylanmasına rağmen, Bulgaristan Cumhuriyeti ülkenin bölünmez ve eşit vatandaşları olan milli azınlıkların varlığını hala inkâr etmektedir.

BULGARİSTAN'IN ÇİFTE STANDARDI

Arnavutluk, Bulgar azınlığını tanıdığını duyurduğunda, DOST Partisi, Bulgaristan’da ikamet eden bir milyona yakın Türke azınlık statüsü verilmesi için deklarasyon yayınladı. Deklarasyon “ Bulgar milliyetçi kanadından" çok sert bir dille eleştirildi. Milliyetçiler ulusal güvenlik tehlikededir diye çığırtkanlık yaptılar.

EFREM MOLLOV YİNE SAHNEYE ÇIKTI

Karanlık perdenin arkasındaki tanıdık suflör, görünmeyen bir yerden, sahneye ittikleri Efrem Mollov'a hangi hususlara vurgu yapacağını özenle ikaz etmekte. Smolyan'daki, ona karşı açılan dava, bu mektubundan sonra, acaba tamamen düşecek mi? Norveç'teki derin dondurucudan çıkartılıp, ülkesine rahatlıkla dönebilecek mi? Hep merak konusu bunlar.

Обръщение на Председателя на ПП ДОСТ г-н Лютви Местан; ДА ИЗПЪЛНИМ ЧОВЕШКИЯ СИ ДЪЛГ! СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ,

ПП ДОСТ с официалното огласяване на Декларацията за организиране и провеждане на Национална подписка за признаване на статут на национално малцинство пое своята историческа отговорност. Независимо от този факт ние не гледаме на тази идея като на тясно партиен приоритет. За нас това е кауза, която стои по-високо от политиката и партиите.

Hasan Aziz rahatsız olmuş, imza kampanyasının arkasında güya düşkün insanlar duruyormuş

DPS Genel Başkanı Yardımcısı ve Kırcaali Muhtarı Hasan Azis, DOST Partisinin başlattığı Milli Azınlık Statüsü için imza kampanyasını, düşkün insanların, kendilerini siyasi ve toplum sahnesinde görebilmek için bir inisiyatif olarak yorumladı.

BAŞSAVCILIK DOST PARTİSİNE JET SORUŞTURMA AÇTI

Bulgaristan Başsavcılığının talimatıyla, bu sabah DOST Partisine jet soruşturma açıldığı bildirildi.

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА  НАЦИОНАЛНА ПОДПИСКА

Настояваме така както ние приемаме за свещени единството, неделимостта и границите на България, така и тя – нашата родина, да приеме за свещена нашата идентичност като условие за постигане на пълно зачитане на правата ни, а оттам и за пълноправната интеграция на малцинствата в демократичното гражданско общество на България.

Hey, Bulgaristan Türkü!

Saygıdeğer Bulgaristan Türkü! Oyunu hangi siyasi partiye veriyorsan ver, kimi destekliyorsan destekle! Bulgaristan'ın veya dünyanın neresinde olursan ol! Zengin ol, fakir ol! Eğitim düzeyin ne olursa olsun! Ulusal azınlık statü imza kampanyası partiler ve siyaset üstü bir faaliyettir. Bu hiçbir partinin tekelinde değildir! Kendini Türk hisseden ve doğal olarak, bu bizim kutsalımızdır diye düşünen her Bulgaristan Türkü, bu kampanyayı desteklemekle yükümlüdür ve boynunun borcudur. Dahası da, insan haklarına değer veren her demokrat, etnosu ne olursa olsun, bu kampanyayı desteklemekle ne kadar demokrat olduğunu kanıtlayacaktır.

"PATRİYOTLAR" LÜTVİ MESTAN'I MAHKEMEYE VERİYOR...

Evet, bu haklı davamız, mutlaka bizleri arzuladığımız sonuca götürecektir. Belki ileride bir takım zorluklarla karşılaşabiliriz ama birlik içinde hareket edersek, her şeyin üstesinden geleceğimize inanmaktayım. Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızı ve yurt dışında bulunan bütün kardeşlerimizi, bu imza kampanyasını desteklemelerini ve yaygınlaşmasını sağlamalarını istiyoruz. Bir çok provokasyonla karşı karşıya kalacağız, hatta kendi aramızdan bazı şerefsizler, şimdiden bize engel olmaya kalkıştılar

DOST VE PANDORA'NIN AÇILAN KUTUSU

* Soydaşlarımızın haklarını koruma ana misyonu ile kurulan DOST Partisi, geçen hafta sonu yapılan MYK toplantısında tarihi bir karar almıştır. * Damarlarında Türk ve Müslüman kanı taşıyan hiç kimse yoktur ki, öz soydaşlarımızın bulunduğu ülkelerde, onlara azınlık statüsü kazandırılmasını istemesin. * Yıllardan beri azınlık statüsü ve ana dilde eğitim gibi konularda somut adım atılması beklentisi içinde olduklarından dolayı, gözler malum partiye çevrilmiş durumda ve bu hamle karşısında onların alacağı pozisyon merakla beklenmekte.

Lütvi Mestan;Bizleri yıldıramazlar,seçtiğimiz yol doğrudur ve anayasal hakkımızdır.

Bu akşam üzeri, saat 18 sularında, DOST Partisinin Web medya sitesi, bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından hacklendi. DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan'ın adına, kaynağı belirsiz sahte bir deklarasyonda, partinin kapatıldığı belirtildi.

KULUÇKAYA DİZİLMİŞ YUMURTALAR 

Ahmet Doğan’ın seçim listeleri, kuluçkaya dizilmiş yumurtalar gibi, hepsinin kabuğu beyaz olsa da, içinden çıkan civcivin beyaz mı, kahverengi mi, namuslu bir kişi mi, yoksa hırsızın ve dolandırıcının teki mi olduğunu önceden kestirmek imkânsız. Örneklersek, HÖH eski Burgas milletvekili Nesrin Uzun’un birkaç ciltlik polis dosyası, HÖH listesinden eski Halk Meclisi Başkan Vekili Rumen Biserov’un uluslararası para aklama operasyonları, Bay Sali ismiyle halka inen Romen Mihaylov’un elektrik kaçakçılığı ve başka olaylarla bizim de yüzümüzü kızartmadı mı, rezil olmadık mı?

BOYKO, KİM KİME BORÇLU ACABA?

Müslümanların vakıf mallarına devlet hiç bir ücret ödemeden el koyarken hiç sorun çıkmamıştı, ama ne zaman Müslümanlar bu malların iadesini istemişlerdi, aynı bu devlet mahkeme kapılarını işaret edip, yıllarca süren bu mahkemeleri sonuçsuz bırakarak, yüz binlerce meblağlık mahkeme masraflarını ve bunların faizlerini de yeniden bizim gariban sırtımıza yüklemeye kalkışmakta...

BİR KÜLTÜR BAŞKENTİ FİLİBE

Genelde Türkiye için Üsküp neyse, biliriz ki Filibe’de odur. Kerkük gibi, Musul gibi, Halep gibi, Kudüs-ü Şerif gibi, Saraybosna gibi ismi geçtiğinde, bir yürek sızısı sarar bedeni. Hepsinin hikâyesi ayrıdır, ama ortak bir noktada birleşirler çok kere. Eskidirler, bizdendirler, gönül coğrafyamızın birer gönül durağıdırlar.

TARİHİNİ BİLMEYENİN TÖRENİNE KATILMAK HARAMDIR -1.

Ancak, öyle bir zaman kesiminde yaşıyoruz ki, dün akşam Türkiye Cumhuriyeti'ndeki soydaşlarımızı temsil ediyoruz diye, kravat takıp Ulus'taki Konsolosluğa toplananlar, ancak kendilerini ve kendi gölgelerini temsil ediyordu... “Şerefe!”, “Şerefe!” dedikçe, yüzü kızarmadan içenlerle, Plevne Savaşı'nda, Şipka Doruğun’da, Stara Zagora (Eski Zara) çarpışmasında atalarımıza kurşun sıkanlarla, kundakta yavrularımızı kılıca takanlarla, ninelerimizi kurban edenlerle ve bu savaşta şehit düşen 17 000 Bulgaristanlı Müslümana bir anıt, bir türbe, bir Cami binası yapmamıza izin vermeyenlerle birlikte içerken, vicdanınızı dinlediniz mi? Bu nasıl bir aymazlıktır?

OLUMLU GELİŞMELER BASAMAĞINDAN YAKIN TARİHİMİZE FARKLI BİR BAKIŞ

Bultürk Dernek Başkanı Sn. Rafet Ulutürk ile "3 Mart Bulgaristan Ulusal Bayramı" konulu söyleşimiz

АЛЕН ГУЛЛЕН, ПОСЛУШАЙ МЕ МОЕТО МОМЧЕ... -2.

Алекс Гуллен, може да е привърженик на извратената "валерисимеоновщина" в България, но той трябва да научи и да знае, че същата България, а и Крумовград принадлежат и на покойния Юмер Осман, а и на всички Турци в България.

Трябва ли улица в Крумовград да носи името Ömer Osman Erendoruk?  - 1.

Аз съм против улица в България да носи име на турски писател.

Toplam 242 haber.