Güncel

Güncel Haberleri

Deniz Hayrula - O artık bir yıldız

Bulgaristan'ın moda dünyasında öne çıkan tek Türk asıllı manken olmamasına rağmen, Deniz Hayrula, moda endüstrisinin tasarımcılarının ve popüler tivi realit programcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor.

MİSYON GAZETESİ: SORGULUYOR, ARAŞTIRIYOR, CEVAPLIYOR...

Bu yeni köşemizde okuyucumuzu, benzer konularda doyurucu bir şekilde aydınlatmaya çalışacağız. Gerektiğinde konsolosluk ve bakanlık yetkililerine başvuracağız. Bu konulara hakim tecrübeli danışmanlar angaje edip sizleri bilgilendireceğiz... Sizleri ilgilendiren bütün konuları ve sorunları rahatlıkla bizimle paylaşabilirsiniz, şikayet ve temennilerinizi de iletebilirsiniz.

Kabri, bayrak hak ediyor...

* Nuri Turgut Adalı'nın ömrünü harcadığı değerler, demokrasi mücadelesi ve Türklük sevdasıdır. Dolayısıyla, kabri iki bayrağı hak ediyor. Sol tarafa Bulgaristan, sağ tarafa Türkiye Cumhuriyeti bayrağı... * En önde gelen kahramanımıza, bu saygıyı ve vefayı neden göstermiyoruz? "Aman, başkaları ne der!" kopleksimiz, şimdiye kadar bize ne kazandırdı?

Ve bizim yerimiz burası dedik!

Toplum önünde; sorumluluk duyguları yok.

* Törenlerde ve etkinliklerde; boş ve çarpıcı sözlerle halkın zamanını tüketerek güncel hayatını sömürüyorlar ve sonra da kendi rahatlarına bakıyorlar. * Türk azınlığın, dil ve kültürünün gelişiminle ilgili söz ettiklerini hiç duydunuz mu? * Aslında bu konulara şimdiye dek çözüm bulunabilirdi, ama bulmuyorlar işte; çünkü T. Jivkov rejiminin asimilasyon politikasının devamcısı ve hizmetçisidirler...

Bal-Göç, hepimizin derneğidir

* Bal-Göç tüzüğünde, genel kurul toplantısından 15 gün önce üyelikleri kabul edilen ve aidatlarını yatıran tüm üyelerin, genel kurul toplantısına katılıp oy kullanabilecekleri belirtilmiştir.* Divan Başkanı Sayın Sabri Mutlu’yu dik duruşundan, verdiği doğru ve hakkaniyetli karardan dolayı kutluyor, kendisi ile aynı fikirde olduğumu belirtiyorum. * 13 Mart Pazar günü yapılan genel kurulda yaşananlar, Veli Öztürk’ ün Kayyum tayini istemekte ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.

Arkamızda lambaların ışığını kıstık da geldik...

* Alnı ak, vicdanı pak ve çelik ruhlu aksakallılar ilk kez bir kürsüye çıkıp özgürce nutuk atıyorlardı. Tarihimizde bu en büyük ve heyecan dolu mitinglerden Bulgar medyasının hiç biri bahsetmeyecekti.* Her birimiz aynı ateşte bir kıvılcım, aynı davada bir er veya çavuştu. Bu toprakların daha önce görmediği bir paşa veya bir generaldi. * Biz Bulgaristan’a, memleketimize, vatanımıza “Elveda Rumeli” demedik.

Biz neden Peevski'yi milletvekili seçtik

* Oligark ve yasadışı işlere karışmış olan, HÖH içindeki milletvekili Delyan Peevski miydi? Evet! * Türkiye'den bizim gönderdiğimiz oylarla milletvekili seçildi. Şimdi vicdanımız çok rahat mı? * Lütfen, kimse kendini daha fazla kandırmasın...

İsmail Hakkı Tonguç kimdir? Köy Enstitüleri neden açıldı ve neden kapatıldılar?

* Dönemin Kültür Bakanı Saffet Arıkan'a, köy enstitülerinin temelini oluşturacak bir rapor sundu. 1936'da Kayseri, Çorum ve Yozgat illerini kapsayan bir geziyle, buralarda eğitmen kurslarının açılabilirliğini araştırdı. Temmuz 1936'da da Köy Enstitüleri'nin önceli sayılan ilk Eğitmen Kursu'nu Eskişehir iline bağlı Mahmudiye'de açtı. * Atatürk'ün desteği ile o dönem Türkiye'deki okuryazar oranı 'dan az olduğundan, okuryazar sayısını artırmak için eğitmen kurslarında altı aylık bir eğitimle, askerliğini okuma yazma bilen çavuş olarak yapmış gençler eğitmen olarak yetiştirildi ve köylerine eğitmen olarak gönderildi.

Bulgaristan'da Ulusal Nüfus Sayımı Başladı

* Dinî veya etnik mensubiyetten feragat etmek, gizlemek, kişinin kimliğini, kültürünü, örf ve geleneklerini gönüllü olarak asimilasyona feda etmek anlamına gelmektedir. * Ülkemizdeki Müslüman toplumunun gelişiminden sorumlu olarak Bulgaristan'daki ve yurtdışındaki bütün Müslüman kardeşlerimizi, dinî ve etnik aidiyetlerini açıkça ve yüksek sesle ifade etmeye ve kimliklerini sadece aile ortamında değil, toplum içerisinde de korumaya çağırıyoruz. * Başkalarının sizin tanımlamasına izin vermeyin!

Hüseyin Hafızov: Vatan ve ana vatan konuları tartışılamaz...

*En çok sevilen ve beğenilen siyasetçi olarak tanınan Hüseyin Hafızov, ilk kez bir yerel medya önünde demeç verdi. * Cumhurbaşkanının yersiz ve zamansız sorusu bizim toplumun her temsilcisini derinden üzmüştür. * Bulgaristan'daki hiç bir Türk asıllı vatandaşımızın duyguları rencide edilemez. Ülkemizde yaşayan bütün etnosların temsilcileri için tek vatan Bulgaristan'dır, ayrıca biz Türkler için ise ana vatanımız Türkiye'dir.

Sevgimiz, herkesin nefretinden daha büyüktür...

* Ülkemizde, birileri Türkleri görmezden gelip, Roman asıllı vatandaşlarımıza çeşitli bakanlıklar ve makamlar vaat etmekte. * Diğerinin Reis-i Cumhur sıfatı var ve başlıca görevi ülkenin birlik ve beraberliğini koruması gerektiğini kavramaktan yoksun. * Günümüzdeki siyasî kargaşa ve kaos ortamları her ne kadar bizleri yakın zamanda kötü olayların beklediğini işaret etmiş olsalar da, Bulgaristan'daki Türk Toplumunu kimsecikler görmezden gelmemeli veya yok saymamalı diye düşünmekteyim.

Gazi Nuri Turgut Adalı unutulmadı

Ne oldu şimdi?

* İnat edercesine gidip şapur şupur Bulgaristan'ı ele geçirmiş mafyanın yanaklarından öpüyordu... * Ne oldu şimdi?  Türkiye'yi ve göçmenleri birer korkuluk olarak işaret ediyordunuz * Bu seçimlerin kaybedenleri arasında, "birlik ve beraberlik" çığırtkanlığı yapanlar ön sırada yer almakta.* Bizler, kahpe kızıl totalitarizmi yere devirdik de geldik ana vatana.

Son anda ortaya büyük bir sorun çıktı

* Son dakika edindiğimiz bir bilgiye göre, bir çok sandık görevlisi son anda değiştirilmiş ve yarın sabah seçimlerin bir kargaşa ortamında başlaması bekleniyor. Bir sözle, birileri yine yapacağını yapmış gibi gözüküyor...

Ramadan Yusuf gibi cesur ve yılmaz savaşçı olabilmek...

* Kırcaali şehir merkezinde tam 19 Türk Bayrağı dalgalandırmıştı. * Bu denli bir başka cesurluk ve kahramanlık örneğini ben dedemden, babamdan veya başkasından hiç duymamıştım.* Türk halkımıza karşı beslediği derin ve tükenmez sevgisinden bahsetti  bana.* Bizler birer Türk evladı olarak, tıpkı Ramadan Arif Yusuf gibi birer cesur ve yılmaz savaşçı olmalıyız. Milli bilincimizi asla başka kimseciklere satmamalıyız...

Milli Kahramanımız Osman Kılıç'ı Yitirdik

Osman Kılıç: “Türkiye Cumhuriyeti, bütün Türk ve İslam aleminin umudu olarak bir devlet ve kuvvettir. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı sayesinde kurtuldum. Onun için, Kıbrıs’ta, Balkanlar'da, Bulgaristan’da, Batı Trakya’da bir miktar Türk varlığı varsa, bu Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcudiyetine bağlıdır.”

Toplum mühendisliği, algı operasyonları ve beyin yıkamalar

*** Hiç üzülmedim değil, çünkü dar kılıfa sokulması istenen bizzat bizim kendi insanımızdı, buna ise gönlüm rıza göstermez.*** Türk azınlığının ciddi bir derdi ve sıkıntısı varsa, Doğan ve Peevski bizzat kendileri Ankara'nın yolunu bulurlar...*** Kırcaali gazetesi, bu başlığı atarken neyi amaçlıyor ve neyi pazarlıyor? *** Savunmasız insanlarımıza zaten her seçim öncesi ve sonrası, çağımıza hiç uygun olmayan, birer tipik köle muamelesi yapılmakta.

Toplam 505 haber.