Bulgaristan

Bulgaristan Haberleri

Seçim maratonu bitti; ama yine bitmedi...

* Parlamentodaki çoğunluk sürpriz bir şekilde yeni kurulan siyasi formasyon "Продължаваме промяната" tarafından elde edildi; fakat yeni hükümeti kurmak şimdilik adeta çok zor görülmekte.

Muratlar Köyü - Hayal Ve Gerçek

* O eski ihtişamlı deli dolu güzel günleri hatırla, yaşa içinde tekrar tekrar. Tıpkı uşaklığındaki gibi şımar, kuşların sesini, yaprakların ahenkli hışırtısını ve müziği dinle.* Masala hayale hiç gerek yok, be agam.* Dostlarım, bırakalım hayalleri de güzel köylerimizle ilgili anılarımızı ve bildiklerimizi kaleme alalım, gelecek nesillere bir hatıra bırakınız.*"Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olur ama bir bardak suyun ömür boyunca hatırı vardır."

Yüz Yıl Öncesi Bulgaristan'daki Türklerin Ahvali

* Behçet Bey’in aktardığına göre Bulgaristan’daki Türkler kötü huylardan uzak ancak birlik olmaktan da uzak bir toplumdur.* En büyük mesele dilsizlik, dinsizlik ve mektepsizlik.* Göç, Bulgaristan’daki Müslümanlara büyük zarar vermiş. * Müslümanların siyasi terbiyesinin de doğal olarak kötü olduğundan şikâyet eder. Ona göre Türkler arasında kuvvetli bir organizasyon yoktur. Bir Müslüman siyasetçi diğer Müslümanların derdiyle uğraşmaz, önce kendi meselesini düşünür. Kendi köyünden başka bir köyün sıkıntısını çözmek için uğraşmaz.

Av tüfeğinin ucundaki av biz mi oluyoruz...

* Domuzun adını bile söylemek büyük ayıptı ve ona hınzır diyorduk...* Yaban domuzu avı, bilinçli şekilde ve haddinden fazla teşvik edilmekte, medya yansımaları da tamamen sipariş üzerine yapılmakta.* Bizim Türklüğümüze ve Müslümanlığımıza, bu tür şuursuzluk eylemleri ne gibi katkı sağlayabilir?

Beni Katolik olarak kaydettiler

* Gelen kişinin, kağıda neler yazdığını hiç görmedim. Kimlik bilgilerim yazılmadı. Hangi adrese ve kimlere geldiğini sanki önceden biliyordu. Şüphelendim ve hiç güven duymadım. Ne bir el yazım oldu, ne de imzam..." * Sayımı yapan kişi, kurşun kalemi kullanıyordu ve din mensubiyet haneme beni "Katolik" olarak kaydetti. Bu durumu protesto ediyorum ve kınıyorum.

KIZIL CEHENNEM İŞKENCELERİ

* Yerde olduğumdan dolayı, adam daha çok tekmelerini savuruyordu bana karşı. Kaslarımı sıktım. Yerde top halinde kalmaktan başka çarem yoktu. Adam, hem vuruyor hem de birbirinden iğrenç küfürler ediyordu bana. * Adam, büronun arkasından kalktı, eline uzunca bir cop (sopa) aldı. Daha "Hoş geldin!" dayağının acıları dinlemişti ki, üzerine bir dayak daha yiyecektik. Yanıma gelir gelmez elindeki copu kafama indirdi. Gözümün önünden binlerce yıldız kaydı...

Yalancı Bulgar medyaları / Зaщo някои Български медии послъгват

* Стъпвайки на динена кора, понякога даже и президентите се подхлъзват, нали... * Същевременно Анадолската Агенция пусна коментар, че изказването на М.Карадайъ от визитата му в Анкара било преведено грешно.

Rumen Radev, pravi se na Todor Jivkov / Румен Радев, прави се на Тодор Живков

* Изглежда, че някои лица в България все още продължават да робуват на старите си комплекси за малоценност.* Колко е тъжно, че самият президент я сравнява с едни от най- изостаналите Африкански страни...* Къде са тръгнали тези мухлясали мозъци?* Има разлика между родина и прародина, Г-н Президент!

Rumen Radev, kendini Todor Jivkov zannetmekte

* Bizler yabancı değiliz, bu topraklar bizimdir. Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra biz buralarda kaldık. * Bütün patırtı ve yaygara, işte bu masumane sözlerden sonra patlak verdi. * Ne hüzün verici ki, bugün devletin cumhurbaşkanı bile Bulgaristan'ı en geri kalmış Afrika devletlerine benzetmekte... * Bu küflenmiş beyinler nereye gitmekte?

Çirkin milliyetçilikten neonatsizme doğru atılan adım

*** Bugün, bazı budalalar ve sahte vatanseverler kin ve nefrete alkış tutuyorlar! *** Allah'ım, bunları asla af etme, ne istediğini biliyorlar ama karşılığında ne elde edeceklerini akıl bile edemiyorlar...

Yok öyle bir yağma!

*** Mutralar ve Boyko dönemi sorgulanmakta, hatta eski başbakanın zor gücüyle Meclise getirilmesi söz konusu. *** Unutmayalım, baş mutraların ikisini bizler besliyorduk. *** Sanki mübarekleri birileri ömür boyunca dokunulmazlıkla taltif etmiş ve kimseye verilecek bir hesapları bulunmuyor... ***Yine de tünelin ucunda bir umut ışığı göründü...

Boyko, perişan. Doğan, korkudan titremekte... ( -2. )

*** Siyah perdeleri ve arkasında gizlenenleri yok etmek bunca zor mu da diyebilirsiniz. Belki de, zor değildir ama 32 yıldır arzulanan değişim ve farkındalık bir türlü gerçekleşmedi... *** Karadayı, Borino'daki "aile otellerini", Doğan ise "saraylarını ve termik santralını" çoktan hazineye devretmeliydiler. Danço Mentata veya Atalay gibileri yeniden meclise girmemeliydiler. *** DPS, "Демократична България"partisine destek verecekmiş. Bir nevi, kendilerinin elinden sarayları almak isteyenlere gönüllü teslim olmaya razı geliyorlar...

Bizden biri - Taner Türkoğlu

*** Bu yola baş koyanlardan birisi de Taner Türkoğlu'dur, kendisi "İma takıv narod" ( Böyle Halk Var) partisinden Filibe'den ikinci sıra millet vekili adayı gösterilmiştir. Slavi Trifonov'un başkanlığını yaptığı, bu parti daha yeni kurulmasına ve ilk defa seçimlere girmesine rağmen - partinin seçim numarası 29'dur, pazar gün yapılacak seçimlerde ciddi teveccühe sahiptir.

Bizimkisi de bir nevi Çin zulmü olmuyor mu?

*Kimlere oyumuzu verelim?* Kardeşim, beni şu an, daha ziyade kendi ülkemde yaşayan Türk toplumunun durumu ilgilendirmekte. * Bulgaristan'daki azınlık haklarımız ne olacak? Kuzey Makedonya'da veya Batı Trakya'daki Türklerin belirli azınlık statüsü ve tanımı bulunurken, bizlerin durumu ise hala belirsiz ve meçhul.* Güya, bundan tam 32 yıl öncesinde haklarımızı ve özgürlüklerimizi savunacak parti kurmuştuk...

Sorulacak çok sorular var...

* Mukaddes Nalbant gibilerini milletvekili seçerek, Bulgaristan'daki bütün şehitlerimize ve gazilerimize, Kuzey Makedonya'daki rahmetli Yücelcilere, Batı Trakya'daki Sadık Ahmetlere, Bosna'da ve Kosova'daki kahramanlarımızın anısı önünde büyük bir saygısızlık etmiyoruz mu?

Kim Bulgar kmet istemiyorsa, Afganistan'a gitsin...

* "Kim başka aday teklif ederse, onu direktno şte go smaçkam!" * Yani, kendisini göklerde uçuşan bir beyaz bulut zanneden Tabakov, sadece demokratik haklarını kullanmak isteyen gençleri ezip geçecekmiş... * Sen, nereden çıktığını, kim olduğunu ne zamandır unuttun? * Vaktinde bizim buralarda Bulgar zulmü vardı, şimdilerde ise Sali Tabakov zulmü var. * Kim Bulgar kmet istemiyorsa, Afganistan'a gitsin..."

Poz Vermeler Başladı

Toplam 227 haber.