Kültür

Kültür Haberleri

DİLİMİZ DEFORME  OLMASIN

Mesela; Tozçalı - Toz Ağaçlı olması gerek, o köyün etrafındaki toz ağaçlarını göz önünde bulundurursak. Bu köyün ismi için başka rivayetler de var. Gocmar - Koca Ömer, Durabille - Durhan Beyler, Gossolla - Koca Yusuf Oğulları, Gabaç - Kaba Ağaç, İbolla - Eyup Oğulları, Hümmetçolla - Hümmet Hocalar, Aslancolla - Aslan Hocalar, İrdere - Eğri Dere, Cellolla - Celil Oğulları, Cambaşalı - Canlı Başlı, Vercolla - Veli Hocalar, Ercebolla - Recep Oğulları, Gurtkü - Kurt Köy, Kirseli - Kır Salih, Sidalıkü - Seyyid Ali Köy, Ispala - Sipahiler, Amedıspakü - Ahmet Sipahi Köy, İspirkacebel - Cebel Durağı, Külcüler - Kuleciler, Sarannı - Saru Hanlı, Sadıkla - Saltuklular, Dimejle - Değirmenciler. Ve saire ve saire - bunları saymakla sonu gelmiyor...

GÜCÜNÜZÜ, KİMLİĞİNİZ İÇİN BİRİKTİRİN

*Nurhan Atasoy - Dünya çapında 15 kitap çıkarmayı başaran bir çılgın profesör. * Kitapları sadece bilgide değil kiloda da ağır: En az 4-5 kilo. * "Söz uçar, yazı kalır. Kimliğinize sahip çıkmazsanız, aksi takdirde çocuklarınızı kaybedersiniz." * Türk kimliğimizi iyi tanımamız gerekir. Biz neyiz? Bunu bildiğimiz zaman kuvvetimiz artacaktır.

MÜGE RIDVAN - GELECEK VAAT EDEN BİR SES

Haskova'nın Lyaskovets köyünden Müge Ridvan, adeta melek sesli bir lise öğrencisi. İleride, tıp okuyup doktor olmayı hayal ediyor. Sporu seviyor ama en fazla şarkı söylemeyi tercih ediyor. Daha küçük yaştan beri müziğe ilgi duymakta ve katıldığı bütün şarkı yarışmalarında ödüller kazanmakta. Bugünlerde, ünlü şarkıcı Paşa Hristova'nın anısına, Kızanlık şehrinde düzenlenecek olan " Bir Bulgaristan gülü" festivaline hazırlanmakta.

KİMİN BU BAYRAMLAR

24 Mayıs'ta ülkemizin Kültür Bayramı'nu kutladık ama ben bu etkinliği, yine sert tepkiler alacağımı bilerek, 3 Mart Ulusal Kurtuluş Bayramı ile kıyaslamak istiyorum. Bulgar medyaları gene bana karşı haksız yere karalama kampanyası açabilir, hatta milliyetçilerin saldırısına uğrayabilirim, ya da eskiden olduğu gibi, polisin veya DANS'ın hışmıyla karşılaşabilirim.

İNSANA DAİR

Benim içimde bitmez tükenmez bir özlem var Türkçeye ve edebiyatımıza deyince, "Bulmuşsun özlem çekecek şeyi, yazık oluyor zamanına, ben okumayı hiç sevmem, ömrüm boyunca bir kitabı bile sonuna kadar okumadım,"cevabını hemen yapıştırdı. "Aslında ben sadece kitapları değil, kendimden başka hiçbir şeyi sevmem," demesiyle, sanki üzerime kaynak sular döküldü. Şaka mı yapıyorsunuz öğretmenim, diyemedin, çünkü gözlerindeki mana sözlerin ciddiyetini anlatıyordu.

KÖY ŞENLİĞİMİZE BUYURUN!

KÖY ŞENLİĞİMİZE BUYURUN! 26 Haziran günü, DURABEYLER ( Sintçets) köyünde geleneksel köy bayramını kutlayacağız. Bulgaristan ve Türkiye'de yaşayan bütün hemşehrilerimizi  bu etkinliğimize davet ediyoruz! Köy Muhtarı; Hilmi MUSTAFA

HUŞ DAĞI'NIN OZANI

Doğu Rodoplar’ın özdesi,  Belite Brezi huş ağaçları ormanı eteklerindeki, Eğridere (Ardino) İlçesi,  Elmalı (Yabılkovest) köyünde elâ gözlü bir oğlan dünyaya gözlerini açtığında, adı Ali konur. Babasının mızıkası eşliğinde, annesinin ninnileriyle uyur uyanır, gürbüzleşir. Çok geçmeden kendini el içi kadar, taşı bol tütün tarlalarında bulur. Babasının yanık türküleri kulaklarını, temiz dağ havası genizlerini doldurur. Yorulunca oturup, dudaklarında bir öteye bir beriye oynatarak, babasının mızıkasından çıkan nağmeler ruhunu okşar…

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZ, MONOKÜLTÜRE KARŞI

Özellikle geçen asrın doksanlarından sonra hız kazanan küreselleşme, azınlıklar üzerinde de etkisini gösterdi. Önceden köylerde yaşayan insanlarımız, artık şehirlerde yaşamayı tercih etmeye başladılar ve bu da gönüllü asimilasyona neden oluyordu. İnsanlar, çoğunlukla entegre olabilmek adına, kendi kültürlerini geri plana atmakta. Son zamanlarda insanlarımızın gündelik hayatta bile Bulgarca kullandıklarını fark etmeyip, Türkçe konuşacakları zaman doğru cümle kuramamakta.

BÜLBÜL SESLİ VE YİĞİT YÜREKLİ KADRİYE

Daha sonra birçok yerde güzel sesi ile seyircileri büyüleyen Kadriye Latifova, kısa zamanda halkın sevgisini kazanır. Kuzey ve Güney Bulgaristan’dan herkes tarafından ilgiyle dinlenen ve ‘Rodoplar'ın bülbülü’ olarak adlandırılan ses sanatçısının, kısa hayatı boyunca beş yüze  yakın halk şarkısı seslendirdiği ve radyoda da iki yüze yakın parça kayıt ettiği biliniyor.

EDİRNE'DE İNANÇLAR KONULU SERGİ

EFOD'un çalışmalarına, Edirne ve bu bölgede yaşayan bir çok göçmen kökenli hemşehrimiz de katılmakta. Bu başarılı sanat derneği, Kırcaali ve başkent Sofya'da da sergiler düzenlemişti.

OTANTİK FOLKLORUMUZ BURSA'DA TANITILDI

Bursa'da tertiplenen Anadolu Kültür Günleri kapsamında, Koşukavak Yöresi Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin başarılı bir organizasyonu sayesinde, Bulgaristan'da yaşayan Oğuz Türklerinin türkü ve dans örneklerinden hazırlanan temsili folklor gösterisi sunuldu.

ÖZGÜN HALK KÜLTÜRÜMÜZE DÖNMELİYİZ

Bulgaristan vatandaşı Türklerin, Osmanlıyla birlikte bu topraklara geldikleri ağır basmasına rağmen, bazı tarihi belgelere göre daha öncesinden de

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZ, MONOKÜLTÜRE KARŞI

Özellikle geçen asrın doksanlarından sonra hız kazanan küreselleşme, azınlıklar üzerinde de etkisini gösterdi. Önceden köylerde yaşayan insanlarımız, artık şehirlerde yaşamayı tercih etmeye başladılar ve bu da gönüllü asimilasyona neden oluyordu. İnsanlar, çoğunlukla entegre olabilmek adına, kendi kültürlerini geri plana atmakta. Son zamanlarda insanlarımızın gündelik hayatta bile Bulgarca kullandıklarını fark etmeyip, Türkçe konuşacakları zaman doğru cümle kuramamakta.

Toplam 165 haber.