Kültür

Kültür Haberleri

ATATÜRK'Ü ANMA KONSERİ

Cumhuriyet Bayramı'nı kutlama ve en değerli hemşehrimiz Büyük Atatürk’ü anmak için düzenlediğimiz etkinlikler kapsamında, Bal-Göç Korosu’nun Konseri, 10 Kasım akşamı Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleşti.

TÜRK BÜYÜKLERİMLE İLK KARŞILAŞMAM

* Arkadaşlarla protokol salonuna girdik. İki yüz kişiye yakın, çok seçkin bir topluluk ve çok tanıdık simalar vardı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ve Bulgaristan Başbakanı Todor Jivkov'un arasında ayrılan protokoldeki yerime oturdum.

TOPLAYALIM, GÖNDERELİM, DAĞITALIM!

Bu kampanyamıza, toplumun her bireyini gönüllü olarak iştirak etmesini arzuluyoruz. En sonunda, dur durak bilmeden şikayet etmeyi ve daima birilerini suçlamayı birazcık da olsa bir yana bırakalım. Herkes, vicdanının emrine uyup, elinden geleni yapabilir. Bir kitabı, on kitabı veya yüz kitabı bağışlayabilirsiniz! Bizler de bu eserleri, Bulgaristan'da yaşayan Türk çocuklarının, gençlerin ve yaşlıların arasında dağıtmayı üstleniyoruz.

ADINA ÇALIŞTAY DEDİLER, OLMADI SEMPOZYUM KOYDULAR...

Tabi ki, bizim az sayıda da olsa belirli entelektüelimiz bulunmakta, yeterince şair ve yazarımız, gazetecimiz ve bilim adamımız mevcut. Bazıları yurt dışında barınmakta, diğerleri de memleketin dört bir bucağında, hayatlarını yoksulluk içinde idame etmekte. Bu saydıklarımın çoğu, bu tür bir siyasi şovun bir parçası olmaya asla tenezzül etmezler, zaten DPS'nin bütün niyetini ve amaçlarını çok iyi bildiklerinden dolayı, bu partiden uzak durmaktadırlar.

SAHNEDE; PİYANİST ONUR VE EKİBİ

Piyanist Onur ve ekibinden oluşan müzik grubunun parlak bir gelecek vaat ettiği, yeşil alanı dolduran akranlarının dans ve alkışlarından belli oluyordu.

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ, TONİ STORARO'YU ŞUTLADI

* Balgöç'ün başına seçilen yeni yönetim sayesinde ilk kez arzuladığımız bir panayır havasını yakalamış olduk. * Kısa sürede dünya çapında bir tanınırlığa ulaşan Hüsnü Şenlendirici ve orkestrası, kendine has yorumuyla bu seferki müzik resitalini büyük bir arzu ve özenle sundu. * Besteci ve söz yazarı kimliği ile müzik sektörünün en çok aranan isimlerinden biri olarak tanıdığımız Fettah Can, bu sefer göçmen camiasına harika bir müzik ziyafet çekti ve gönüllerde adeta taht kurdu. * Bu yılki panayırda asıl parlayan yıldız ise Rumeli ses sanatçısı, bizden birisi olan Elvan Demir oldu. Bizim folklorumuzdan bir çok sevilen türküyü ve şarkıyı canlandıran bu güçlü sesi, herkes büyük bir hayranlıkla ve zevkle izledi.

EFES KIZLARI ŞAHANE, KIRCAALİ'DE BAHANE

Efes kızları caddesinde - her yer "Millet bahçesi" olmuş. Göçmen panayırında ruhen ve bedenen "hafiflemenin"ve ışınlanmanın" bedel hesabı yapılmaz . Dans etmeyi ve bira içmeyi bilmeyenler zaten kahrımız değil.  "Ben Kırcaali milletvekiliyim diyor ama bir hoparlörün sesini kısamıyor...

VADİNİN BAŞ KURTU GÖÇMEN ÇIKTI

Televizyonun “komplo teorisi” dizilerinden “Kurtlar Vadisi”   yapımcılarından Sadullah Şentürk, meğer bizim gibi bir göçmen çocuğuymuş. Bu gerçek geçenlerde, kendisinin doğum yeri olan, Eğridere'ye bağlı Tozçalı köyünü ziyaret etmesiyle ortaya çıktı. Herhalde ticari kaygılardan dolayı, şimdiye kadar Sadullah Şentürk'ün doğum yeri olarak Erzurum veya Bursa gösteriliyordu.

KİTAPLARLA  BERABERLİK

Şimdi sezon yaz. Yaz sıcakları gelip çattı. Bağ-bahçe işleri kaynıyor. Bir yandan kutlamalar, türlü etkinlikler, gelgitler, kahveli sohbetler...    Kitabın arkaya atıldığı hissini yaratan bir durum var ortada. Ama değil! Ben kitaplarla baş başayım her şeye rağmen. Bahçem, kahvem de kaçmıyor tabi. Bahçe yorgunluğumu kitap okumakla, kitap yorgunluğumu bahçe kazmakla ne güzel gideriyorum, bir bilseniz!

KOŞUKAVAKLILARIN BÜYÜK SEVİNCİ

Bursa'daki Koşukavaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği, üyelerimiz ve hemşehrilerimiz arasında Bayramlaşma Merasimi düzenledi. Bugün adeta hepimiz çifte bayram yaşamış olduk, çünkü bayramlaşmanın yanı sıra, derneğimiz yeni ve konforlu bir temsilcilik ofisine ve lokaline kavuşmuş oldu.

GÖRMEDİN Mİ CİVAN ALİŞ’İMİ TUNA BOYUNDA…

Yaklaşık bir yüzyıldan beri inişli, çıkışlı ve çok kıvrak bir Türkü çınlar durur kulaklarımızda. Hem sözlerinin şiiriyeti, hem de ezgisinin dokunuşlarıyla dinleyenleri mest eyler: Tuna boylarında kayıplara karışan Civan Aliş için gencecik eşi tarafından yakılmış bir türküdür bu.

BANA İSMİMLE HİTAP ETME…

   Derler ki Balkanlar’da gelin olmak zordur, bunun sebebi farklıdır aslında. Burada her aile Osmanlı devleti çekildikten sonra bu topraklarda kalıp, kendi örf ve adetlerini, dillerini, dinlerini korumak için biraz da sert mizaçlı olmuşlardır. Her aile artık evinde kendi devletini kurmuş ve onu korumaya çalışmıştır. “Aynı ev” meselesi bu yüzdendir. Gençler uzaklaşırsa, bunca farklı millet, din ve kültürün olduğu bir şehirde kendilerini de koruyamazlar diye korktuklarındandır. Balık yüzdüğü denizin farkında değildir ancak karada kalınca bir damla suda bile hayatına tutunmaya çalışır. Sevgi, saygı ve muhabbet olduktan sonra ise bu damlalar çoğalır ve bütün zorluklar aslında silinip gider.

BODRUM'DA SERGİ AÇTI

Mestanlı doğumlu, ünlü ressamlarımızdan Aynur Mahmudova Kaplan, Bodrum'da 28. kişisel resim sergisini açtı. "Yüz Yüze" adlandırılan sergi, genelde kadın portrelerinden oluşturulmuş ve iki hafta boyunca ziyaretçi akınına uğradı. Ressam Aynur Mahmudova Kaplan'ın sanatseverleri arasında bir çok göçmen asıllı hemşehrimiz de bulunuyor.

DELİORMANLI  HEZARFEN

Deliorman bölgesi, yalnızca ulu ormanları, güçlü pehlivanları ve büyük köyleriyle değil, aynı zamanda bilge insanlarıyla ünlenmiş bir memlekettir. Bu yazıda hemşerilerime ve dünyaya tanıtmak istediğim bilge insan, Razgrat ilinin en büyük köylerinden biri olan Yonuzabdallı (Yunus Abdal’ın adından) Ahmet Hezarfen’dir. Hezarfen sülâle, daha sonra da soyadı, Ahmet Hoca Efendiye dedelerinden kalmış olup, bin fenli (teknikli) anlamına gelir.

ALEV DERGİSİNE BÜYÜK ÖDÜL

Törende, "Dünya Türkçe Dergiler Birliği Özel Ödülü", Bulgaristan'da Türkçe olarak çıkan Alev Dergisi'ne takdim edildi.

KANDİLLERİ BEKLEYEN ÇOCUKLARDIK

Birincisi, iftar evlerde edilirdi hep, çadırlar hiç olmadı burada, hatta restoranlarda iftarlık yoktu eskiden. Son birkaç yıldır değişti her şey. Aynı camcı olayı gibi, önce kıralım sonra yapalım ve daha sonra övünelim “biz yaptık” diye. Bazen öyle yabancı kalıyoruz ki kendimize, yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan biz değilmişiz gibi hissettiğimiz oluyor. İftardan önce sokaklarda insanlar hep bir telaş içindeydi, anneler tedirgin, evde misafir varsa…

OKUDUĞUM KİTAPLA SELFİE

Bulgaristan’da “Okuduğum kitapla selfie” adı ile ulusal çapta bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın amacı gençlerde kitapla ve yazılı söze karşı ilgi uyandırmak, kitapları ve okumayı sevdirmek.

SADAKA TAŞI: ASALET VE MERHAMETİN SİMGESİ

Osmanlı’da derdini kimseye anlatamıyan fakirler, ihtiyacı olduğunda gecenin geç saatlerinde sadaka taşına para almaya giderler. Parayı aldıktan sonra kalanını kendisi gibi ihtiyacı olanları düşünme terbiyesi ile bırakır ve sadakayı bırakana duasını edip dönermiş.

Toplam 161 haber.