Balkanlar

Balkanlar Haberleri

Bal-Göç heyeti, Dr.Sadık Ahmet'i anma törenlerine katıldı

Bal-Göç Derneği Başkanı Veli Öztürk ve bazı yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir çalışma heyeti birkaç günlük Yunanistan ve Bulgaristan gezisine çıktı.

Yunanistan'da Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi büyük başarı yakaladı

Asafoğlu, "İskeçe ve Gümülcine illerinde birinci parti olduk. Yeni Demokrasi bu kadar revaçtayken onu da geçtik birinci olduk. İskeçe ilinde yüzde 26’yı, Rodop-Gümülcine ilinde ise yüzde 38’i yakaladık. Bu zaferin çok büyük anlamları var. Hem Avrupa’ya hem Atina’ya hatta dünya kamuoyuna birçok mesaj veriyor. İlk olarak verdiği mesaj şu, Bizler Türküz buradaki Türk kimliğimizi kanıtlıyoruz. Çünkü DEB Partisi buradaki Batı Trakya Türk Azınlığı bir milli azınlıkta yaşadığını söyleyen bir parti" ifadelerini kullandı. 

BATI TRAKYA'DA SİYASİ SEFERBERLİK

Batı Trakya Türkleri ve Müslümanları kendilerini ötekileştiren, hedef gösteren, tehdit olarak gören, iten ve izole eden, talep ve beklentileriyle ilgili isteklerine dahi cevap vermeyen mevcut siyasi anlayışa gereken tepkiyi vermek için seçime hazırlanıyor.

BÖLGEMİZ  YENİDEN HEDEF TAHTASINDA

Saldırı her ne kadar Müslümanlara yönelik olsa da ve Türklere mesaj verilse de asıl hedef; İngiliz Milletler Topluluğu/Commonwealth of Nations/. İşin içinde Hırvatlar var. Alman İstihbaratı var.

YAVUZ HIRSIZ YUNANİSTAN

Yıllardır mesnetsiz, asılsız iddialar ve gerçekleştirdiği birtakım faaliyetler ile Doğu Karadeniz bölgesinde bir “Pontus Devleti” kurmak gibi olmayacak hayaller peşinde koşan Yunanistan’ın “Megali İdea" hedefleri içinde olan bu konuya dikkat etmek lazım.

KALKANDELEN'DE FECİ KAZA

Kalkandelen – Üsküp otoyolunda meydana gelen otobüs kazasında ölü sayısının 13’e yükseldiği belirtildi.

İKİ EVİ OLAN KİMLİK, DİL VE TARİH FORMÜLÜ BELİRDİ

Bulgaristan Anayasası'nda hepimizi ilgilendiren 2. konu, Bulgaristan’da yalnız Bulgar yaşadığı iddiası ve başka bir kimliğin tanınmamasıdır. Böylece 4. Anayasaya göre etnik azınlık, etnik kimlik, kültürel kimlik, kültürel otonomi ve demokrasinin olmazsa olmazı olan çok kültürlülük yer almıyor. Böylece bu anayasa “demokratik bir anayasa olmadığını” kanıtlarken, etniklerin hak ve özgürlükleri konusunda totaliter komünist zihniyeti yeni bir kılıf içinde yaşatmaya ve etnik azınlıkları eriterek, dilsiz, dinsiz, kültürsüz, adet ve geleneksiz bırakarak asimile etme ve Bulgarlaştırma çabalarını devlet eliyle ve “meşru” olarak devam ettiriyor.

GÜMÜLCİNE'DE DR.AHMET SADIK ANILDI

“Dr. Sadık Ahmet’in 23. ölüm yılında birleştirici rolünü görmek bizi çok memnun ediyor. Özellikle Batı Trakya’daki soydaşlarımızın bu hassasiyetlerinin devamını ülke olarak memnuniyetle izliyoruz. Sizlerin ‘Türk’ kelimesi kullandığınız için neler çektiğinizi, Sadık Ahmet’in zamanında nelerle karşılaştığını ve sizlere ‘Türk’ kelimesini nasıl miras bıraktığını ve sizlerin de bu mirasa nasıl sahip çıktığınızı gururla izliyoruz. Zor görev sizler için artarak devam ediyor. Bunu sonraki nesillere aktarmak, bu fedakarlığı yapmak sizlerin görevi.”

SREBRENİTSA;  NEREYE KADAR ?

120 binden fazla Bosnalı yaşıyor İsviçre’de. Oysa Srebrenitsa’nın son belediye seçimlerinde, Boşnaklar oylamayı bir kaç yüz oyla kaçırmışlardı. Her sene daha az insan katılacak oylamalara. Her sene daha da bir Norveçlileşecek, İsveçlileşecek oralarda doğan, büyüyen nesil. Onların çocukları için Boşnaklık bir süre sonra Emir Kusturitsa’nın Boşnaklığı kadar kalacak. Gerçeği şu ana dek kimse dile getirmemiş olabilir. Burada bilinsin öyleyse. Gerçek acıdır. Reçetesi de zahmetlidir. Buna ne devletler yanaşır ne de uluslararası kurumlar.

BALKAN ÜLKELERİNE GÖRE TÜRKLÜĞÜN CESARET ISKALASI

Bulgaristan'da nüfusunun %57'sini Türklerin oluşturduğu Razgrad'da, onlarca Belediye meclis üyesi ve Vali Türk iken, merkezdeki en büyük camii olan İbrahim Paşa Camii'nin neden yıkılmaya terk edildiğini de sorgulasınlar. Bir şehirde camiyi açmak için, bir Türk vali ve %57 nüfus yeterli değilse, o Türklüğün DNA'sına bir şeyler kaçmış ve GDO'lu hale getirmiş demektir ve bunu da halk sorgulamalıdır.

ÜLKELERE GÖRE TÜRKLÜĞÜN CESARET ISKALASI

Bize düşen, fikirleri ortaya koymak ve düşündürmek, o coğrafya parçalarında yaşayan insanlara düşense sorgulamaktır. Sorgulamak güzel bir şeydir ve akletme melekesi olan insana hastır.

MAKEDONYA'YA İNGİLİZ ÇENGELİ

Makedonya isim değişikliği öncesinde; İngiltere Başbakanı Theresa May, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un ev sahipliğinde düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi’nde katılmak için çıktığı Balkan turunda, 25 yıl sonra Makedonya’yı ziyaret eden ilk İngiltere Başbakanı oldu. Theresa May, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile görüşmesinde “Desteğimize güvenebilirsiniz. Ülkeniz, Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Yunanistan ile olan isim sorununda sizleri destekliyoruz.” demişti.

BALKANLAR'DA DENGELERİN GÜCÜ TARTILIRKEN...

Sırpların Boşnaklara saldırmasıyla yaşanan savaş suçları şimdilerde karşılıklı yargılamalarla dengeleniyor. Ancak bazı acıların unutulması mümkün değil. Buna rağmen Ankara, Balkanların bu iki kadim toplumunu barış eksenli projelerle barıştırmayı, buluşturmayı bölge barışının tesisi açısından gerekli buluyor.

BALKANLAR'DA ABD - RUSYA "SAVAŞLARI" VE FETÖ

• FETÖ’cülerin Balkanlar'da oluşturduğu çok ciddi ve etkili yapılanması mevcut ki, bu durum halen aynen devam etmektedir. Bunlara izin verilmeyen tek ülke Bulgaristan’dı. Bundan dolayı, FETÖ’cüler, DPS’ye karşı Dal’a parti kurdurarak, DPS’nin soydaşların üzerindeki etkinliğini kırmaya amaçlamışlar. • Dal’ın ve hatta onun partisine destek olan, bazı siyasilerin ve bürokratların bile FETÖ’cülere alet olduklarından haberleri yoktu. • Burada, DPS’nin FETÖ karşıtlığının perde arkasından bahsetmek lazım. DPS’nin Rus çıkarlarına hizmet ettiğini artık bilmeyen kalmadı. • FETÖ’nün örgütlenmesine, DPS’nin karşı koyması, Balkanlar'daki ABD-Rusya etki mücadelesi neticesinde ortaya çıkan bir tepkidir.

ARNAVUTLUK'TAKİ KATOLİK  PROVOKASYON ALARM VERİYOR

Arnavutluk Katoliklerinin tanınmış serseri başlarından Leon Mola, tüm Arnavutları üzerinde ay yıldız bulunan Hidroelektrik santralindeki ve ülkedeki Türk bayrağı ve sembollerini parçalamak için ayaklanmaya çağırdı. Bunun akabinde, Arnavutluk'ta Qafe Molla barajını yaptıran AYEN Anonim Şirketi adındaki Türk şirketçe baraj duvarını süsleyen ay yıldızı yeni yıla saatler kala provokatif bu  çağrının ardından parçalayan Mirdita'lı aşırı dinci katolikler serbest bırakıldı.

KULAĞIMDA UĞULDAYAN BABA EMRİ

Artık 73 yaşıma girmeme rağmen, hala babamın ve annemin o günkü yüz ifadeleri, gözlerimin önünden gitmiyor. Babam, annemden beni ve karnındaki bebeğini öldürmesini emretmişti. Bu dehşet verici anı hiç unutamadım, annemin çığlıkları ise yetmiş yıldır, hala kulaklarımda uğuldamakta...

GELİRKEN İKİ DE EKMEK ALSINLAR

İnsanımıza Balkanlar'ı da sorun. Tuna boyları, Evlad-ı Fatihan, Rumeli erenleri gibi klişeleri çıkardıktan sonra geriye ne kalıyorsa, işte insanımızın Rumeli-Balkan bilgisini ölçmeniz aynı şekilde mümkündür.

Türkiye'nin Balkanlar'daki gücü çift taraflı haber akışının kontrolüyle orantılı

Ne var ki, haber akışının kontrolü şimdilik tek taraflı. Bölgede güç olan Türkiye çift taraflı haber akışında da söz sahibi olmalı. Türkiye'den Balkan ülkelerine, o ülkelerin dillerindeki haber dağıtımındaki ağırlık yine Türk haber ajanslarında olmalı. Bir sonraki aşamada ise olması gerekenlerin arasında, haber akışının kontrolünden sonra, toplanan haberlerin analiz edilmesi geliyor. Rutin haber tek başına önemlidir ancak rutin haberlerin toplamının değerlendirilmesi daha da önemlidir.

SIRTIMDA   KAPI VE PENCERELER GETİRDİM

“Ben o zaman yedi yaşındaydım. Üsküp’ün Sopot  köyünde  yaşıyorduk.  Müslüman olduğumuz için, Türklerden intikam almak için Sırplar  köylerimizi basıp, erkekleri, küçük ve büyük,  genç ve yaşlı demeden, toplayıp, öldürüyordu ve kimsenin bulamayacağı  bir yerlere toplu halde gömüyorlardı. Bizim köyde de bu vahşet yaşandı, hatta, köyümüzde tek bir erkek sağ bırakılmadı. 

Toplam 51 haber.