YAVUZ HIRSIZ YUNANİSTAN

Yıllardır mesnetsiz, asılsız iddialar ve gerçekleştirdiği birtakım faaliyetler ile Doğu Karadeniz bölgesinde bir 'Pontus Devleti' kurmak gibi olmayacak hayaller peşinde koşan Yunanistan'ın 'Megali İdea' hedefleri içinde olan bu konuya dikkat etmek lazım.

PAYLAŞ
Misyon Gazetesi -

YAVUZ HIRSIZ YUNANİSTAN

Güzel ülkem Türkiye ve aziz Türk milleti üzerindeki sinsi planları hiç bitmeyen sözde müttefikimiz Yunanistan, Ege’de adalarımızı işgal etmekle yetinmemiş, şimdi de Pontusçuluk faaliyetlerine hız verdi.

Dünya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla bir takım yalan ve iftiralarla süsleyerek, Ermenilerin yaptığı gibi, 2019 yılını sözde Pontus soykırımının 100.ncü yılı olarak ilan etmişler, bir takım etkinliklerle de bunu kutlayacaklar.

Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış misali, kendi ayıp ve günahlarını kamüfle ederek, 1919’da Anadolu’yu işgale kalkışan Yunanistan’ın, Karadeniz bölgesinde Pontusçu çetelerin, Ege bölgesinde Yunan işgal ordusunun katliamlarıyla masum sivil halka yaşattığı korkunç acıları unutturamaz.

19. Yüzyılın ortalarında Doğu Karadeniz'de Pontus adı altında sözde bir Yunan – Rum devleti kurulması amacıyla Yunan Megalo İdea´sının bir uzantısı olarak ortaya çıkan Pontusçuluk yeniden ısıtılıyor.

Yıllardır mesnetsiz, asılsız iddialar ve gerçekleştirdiği birtakım faaliyetler ile Doğu Karadeniz bölgesinde bir “Pontus Devleti” kurmak gibi olmayacak hayaller peşinde koşan Yunanistan’ın “Megali İdea" hedefleri içinde olan bu konuya dikkat etmek lazım.

İlkokuldan itibaren kin ve nefret tohumları ekerek, halkına sürekli olarak Türk Düşmanlığı aşılayan Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’ın, bu ve benzeri densizliklerine karşı asla taviz vermeden, gerçek dışı tezlerine ve iftiralarına karşı öncelikle üniversitelerimizde gerekli çalışmalar yapılarak “karşı tezler” hazırlanmalı, konferans, sempozyüm ve seminerlerle kamuoyu bilinçlendirilmelidir.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon ve ilçeleri, özellikle de Tonya ve köyleri, propagandaları için hedef seçilmiştir. Horon ve kemençenin Rumlara ait olduğunu, buralarda yaşayan vatandaşlarımızın Rum kökenli olduklarını ve akrabaları olduklarını söyleyerek, kendileri için çalışacak işbirlikçi aramaktadırlar. Bu amaçla bol bol para dağıtılmakta, Yunanistan`a davet edilmekte, orada beyinleri yıkanmaya çalışılmaktadır.

19. ncu yüzyıl sonlarına doğru, özellikle ABD`den gelen Rum ve Ermeni yanlısı misyonerlerin öncülüğünde başta Merzifon ve Havza olmak üzere, Doğu Karadeniz Bölgesi`nin birçok yerinde Pontusçu silahlı çeteler kurulmuştu. Ayrıca Merzifon ve Harput`ta bulunan Amerikan Koleji`nde barınan misyoner adı altındaki provokatörler, Ermeni ve Rumları desteklemişlerdi. Osmanlı devletine karşı silahlanan bu örgütler, azınlık okullarını ve kiliseleri üs ve cephanelik olarak kullanarak, 1. nci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı`nda isyan etmişler, bölge halkını katletmişlerdi. İstiklal Savaşı ve sonrasında, bizzat Atatürk tarafından ezilip dağıtılan, bu silahlı örgütler ile birlikte bunları kışkırtan, hamiliğini yapan ve organizatörleri olan misyonerlerde faaliyet göremez hale getirilmişti.

AB ilerleme raporlarına da yazılan "Pontus Rum ve Süryanilere soykırım uygulandığına” dair iddiaların varlığı, Türkiye’nin geleceğine yönelik bir tehdittir. Bu yıkıcı ve bölücü düşmanlık konusunda hükümetimiz de Yunanistan nezdinde tepkisini göstermelidir.

Süheyl ÇOBANOĞLU

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN