Spor

Spor Haberleri

EN ÜNLÜ BİSİKLETÇİMİZDİ

Bulgaristan doğumlu 72 yaşındaki ünlü bisikletçi Ali Hüryılmaz'ı geçen hafta kaybettik. Türk bisiklet sporunda çok az bulunan değerlerden biri olan Ali Hüryılmaz, 29 Ocak 1945 yılında Şumnu'da dünyaya geldi. Bisiklete, 1965’te Bulgaristan’da başladı; bu ülkede birçok birincilik kazandı. Bulgaristan’ın katıldığı İtalya yarışı sırasında Türkiye’ye iltica etti. Aynı yıl İstanbul’da birinci oldu. 1972 Yaz Olimpiyatlarında bireysel yol yarışı ve takım çalışması yarışmalarında yarıştı.

SÜLEYMANOĞLU'NUN KARACİĞER NAKLİ GERÇEKLEŞTİ

Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu, 8 saat süren başarılı bir ameliyat geçirdi.

GÜLİSTAN KORKMAZ, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Bursa’da faaliyet gösteren Görükle Spor Kulübü (GFC) genç sporcusu Gülistan Korkmaz, Macaristan’da düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Kadınlar 50 Kg’da Dünya Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU'NDAN KÖTÜ HABER

Buradan Bulgaristan Türklerinin önde gelenlerine çağrıda bulunuyoruz; Acilen ünlü sporcumuzun hayatının kurtarılması için elden gelen yapılsın!

ATA SPORUMUZ VE KADINLAR

Koca Yusuf ve Gülçehre hikayesi, çok ilginçtir. Halil Delice'nin yazdığı Koca Yusuf kitabında, Deliorman’da Şumnu’nu Karalar(Çerna) köyünden olan efsanevi Koca Yusuf ile ilgili bir hikaye var. Koca Yusuf gençlik döneminde güreş için gittiği bir yürük köyünde, bir genç kızın evlilik teklifini, pehlivanlık kariyerini etkileyeceği için kabul etmemiştir. Bu olayı unutup gider. Balkanlar'da savaşlar sırasında, Koca Yusuf, “Memleket elden gidiyor, ben güreşip ne yapacağım?” diyerek pehlivanlığı bırakmış gibi oluyor. Bir gün gezerken, genç bir kızı azgın bir boğanın gazabından kurtarıyor. Sonra bu kurtardığı kıza aşık oluyor. Tabii, tahmin edeceğiniz üzere bu kız, o eskiden reddettiği kız. Gülçehre isimli bu kız, Koca Yusuf ancak pehlivanlığa, yağlı güreşe tekrar başlarsa onunla evleneceğini söyler.

PEHLİVAN

Kızılcıklı Mahmut Mahmut pehlivan; Bulgaristan Deliorman bölgesinin ,kendi adını taşıyan, Kızılcıklı (Gableşkovo) köyündendir.Balıkesir merkeze yakın olan, Kurtdere köyünde doğan "Kurtdereli", kendisine yapilan şike (anlaşmalı yenilgi) teklifini reddederek, köyüne beş parasız, yayan olarak döner.Fakat; daha sonra, İstanbul'a döner ve ilk güreşinin galibiyetiyeti sonrasında, güreş tarzını beğenen varlıklı izleyiciler, güreş alanına altın sariliralari kendisine ödül olarak atarlar Günümüzde, Balıkesir kentinde heykeli vardır. Bulgaristan Plevne doğumlu, Pomak asıllı güreşçimiz Kel Aliço'dur.Nam-ı diğer: "Gaddar Aliço".Filiz Nurullah'ta, efsanevi güreşçilerimizdendir. Aliço ve Kurtdereli güreş tutarlar, fakat güreş berabere biter. Kurtdereli, ustasının sırtını yere vurmak istemez," Pehlivan" filminin başrolünde oynayan Tarık Akan'a ;yaşlı Trakyalı üstadı, belkide filmin en canalıcı sözünü öğütler "- Seni yetiştiren ustanın, sırtını yere getirmeyeceksin".Rahmetli Akan; spor kültürümüzün önemli bir branşı olan yağlı güreşleri, sinema tarihimize, bu filmle kazandırır.

GÜREŞİRKEN, MİLLETİMİN KUVVETİNİ HİSSEDERDİM

Seni, cihanda ün almış bir Türk pehlivanı olarak tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim: 'Ben, her güreşte, arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm...' Bu dediğini, en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü, Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla, senden ve sözlerinden ne kadar memnun olduğumu anlarsın. Çoluk-çocuğun için sana, ufak bir armağan gönderiyorum. O bu mektubumla beraberdir. Pehlivan! Ömrünün, tam sağlıkla uzun sürmesini dilerim. Gazi Mustafa Kemal.

Toplam 45 haber.