Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur - Op. Dr. Gürçay CEM

Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur


Daha Balkanlar'a Osmanlı dönemi ile beraber ilk ayak bastıklarından bu yana Türk varlığını oradan yok etmek için gayretler hiç bitmemiştir. 700 yıldır bitmek tükenmek bilmeyen bir gayret.

Günümüzde de bu anlayışın hiç değişmediğini görebiliyoruz. En küçük fırsatta, bu zihniyet hemen kendini belli eder. Bunun çok bariz örneğini önceki hafta Bulgaristan Cumhurbaşkanının hükümet kurma sürecinde, parlamentoda temsil edilen partilerin yönetimleri ile yaptığı istişare toplantılarında gördük. Bu ülkedeki Türk toplumunun haklarını savunma iddiası ile kurulan partinin genel başkanına ana vatanı neresi gibi son derece provokatif bir soru sormuştu.

Geçen hafta, bu olayın iki boyutu olduğunu söylemiştik. Bir, Cumhurbaşkanını ilgilendiren, iki, sadece DPS genel başkanını değil tüm soydaşlarımızı ilgilendiren boyut ki, bizim açımızdan önemli olan bizim toplumu ilgilendiren boyuttur. Ülkenin en üst makamının bu çıkışı, aslında devletin camiamıza bakışının bilinçaltının yansımasıdır. Bizim oralardaki varlığımızı hiçbir zaman kabullenmeyeceklerinin teyididir. Bu hakikatler o coğrafyada Türk camiası olarak her daim birlik içinde olamazsak, zamanla oralardan yok olup gideceğimizin göstergesidir. 

Bu birlik bozulmasın diye, yıllarca herkes fazlasıyla fedakarlık yapmıştır. Bu uğurda bir çok şehit verdik, gazilerimiz oldu...

DPS, insanımızın haklarını savunmakta, etnik, dini ve kültürel varlıklarını muhafaza etme beklentilerinin çok uzağında kalınca, kaçınılmaz kopmalar da yaşanmış oldu ama zaten partinin böyle bir niyetinin olmadığının en büyük kanıtı da totaliter rejim döneminde, bu uğurda mücadele eden gerçek hak ve özgürlük savaşçıları veya siyasi mahkumlarımızın partinin karar verici mekanizmalarına dahil edilmemiş olmasıdır. Burada, Jivkov rejiminin siyasi mahkumların arasına kasten soktuğu, kendi muhbirlerini ayrı tutmak lazım. Bunlar devlet arşivleri açılınca kimler oldukları açıkça ortaya çıktı.

Gerçi son yıllarda, bu konularda birçok etkinlik ve anma merasimleri düzenlenmeye başlandı, ancak bu durum kimseyi ikna etmiş değil. 30 yıldır, sadece göstermelik seviyelerinde yapılan etkinliklerin bir anda daha yoğun ve sık yapılmaya başlanmasının sebebi, son yıllarda kaybedilen desteği telafi amaçlı yapıldığının herkes farkında. Kimse DPS'nin kan düşmanı değildir. İnsanımızın tepkisi, parti üst yönetiminin onların beklentilerinden çok uzak kalmasınadır, kendi oligarşik yapılarını oluşturup, onları seçimden seçime adeta sadece dolgu malzemesi olarak kullanmalarınadır.

Biriken bu tepkileri parti yönetimi yıllarca görmezden gelince, en sonunda geldi gelmekte olan. Soydaşımızın çok büyük çoğunluğu partiden desteğini çekti ama görüyoruz ki partinin kurmayları olayları hala doğru okuyamıyor ve hata üstüne hata yapmaya devam ediyor. Bu zihniyet ile devam ettikleri takdirde daha da küçüleceklerdir.

Bu konularda daha önceki uyarılarımız milimi milimine gerçekleşti. Teşhisi doğru koymazsanız, çözümü de bulamazsınız. DPS'nin en büyük hatasının ne olduğunu yine biz söyleyelim.

Partiden kopan kitleyi geri kazanmak için yaptıkları hata şu;

Özeleştiri yapmıyor, hatalarından ders çıkarıp ona göre politikalar belirleyeceklerine dayatma yoluyla destek aramaya kalkışıyorlar.

Anti DPS kitlesini anlamaya çalışmadan, ikna etmeye çalışıyorlar.

Bu tür yaklaşımlarla onları geri kazanamayacaklarını idrak edemiyorlar. Samimi olarak birlik beraberlik isteniyorsa, bu insanlara saygı gösterip üstünlük taslamadan denk gibi oturup konuşacaklar. DPS şunu net olarak anlamalıdır ki, bu yapısıyla ve anlayışıyla soydaşımızın birlik adresi olma şansları hiç yok. ( Tabi ki, gerçekten birlik isteniyorsa!) Bunu da peş peşe yapılan seçimlerde alınan sonuçlar fazlasıyla ispatlamıştır.

Çözüm, ancak tarafların karşılıklı saygı çerçevesinde sorunları tartışmasındadır.

Varlığımızı, bu coğrafyada istemeyenlerin arzusu tam da budur. Birlik içinde olmamamız.

Türk toplumu, artık kimsenin etkisi altında kalmadan, gelecek istikbalini kendisi belirlemeli, kendi siyasi kıblesini kendi tayin etmelidir.

Çünkü Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!