GEBELİK VE ORUÇ - Op. Dr. Gürçay CEM

 GEBELİK VE ORUÇ


 GEBELİK VE ORUÇ

Ramazan ayında, gebeler tarafından en sık karşılaştığımız soru oruç tutmaları hakkındadır. Aslında bu konuda yazılan birçok makale, birçok seminer ve tartışmalar olmuştur. Halen de yazılmaya ve tartışılmaya devam edilmekte.

Konuyla alakalı biz de kendi görüş ve gözlemlerimizi paylaşmak istedik ki, zaten yıllardan beri kendi hastalarımıza gerekli önerilerde bulunuyoruz.

Birçok meslektaşımız oruç tutmanın gebelere zarar vereceğini söyler. Aç ve susuz kalmanın, anne ile bebekte organ ve sistemleri olumsuz etkilediğini iddia ederek. Az su alımının, rahim kasılmalarını arttırabildiği ve erken doğumu tetikleyebildiği doğrudur. Ayrıca az su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu riskini de arttırabilir. Bu da doğrudur. Ama bu günlük su ihtiyacını karşılanmadığı durumlarda söz konusudur. Oruç tutulsa da tutulmasa da, şayet günlük sıvı alımı yapılamıyorsa bu durumlar ortaya çıkabilir...

Tıp gebelerde oruç tutmayı sakıncalı buluyormuş. Hangi Tıp? Her gün bir önceki gün tavsiye ettiklerini reddeden tıp mı? Her gün yeni bir şeylerin, daha önce doğru olarak önerdiklerini ve doğru kabul ettiklerini, aslında doğru olmadığını söyleyen tıp mı?

Gebelerde oruç tutmayı sakıncalı bulan meslektaşlarımız da şunu anlayamıyor ki, oruç sıradan bir aç kalma meselesi değildir. Bu arkadaşlarımız oruç tutmayı sadece basit bir aç ve susuz kalma olarak görmekteler, işin maneviyatını göz ardı ederek. Kendi adımıza bu konuda bize müracaat eden gebelere, oruç tutmalarını ve bu durumun kendileri ve bebekleri açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söylüyoruz. Sadece oruç tuttukları zaman diliminde, bebek hareketlerinde bir nebze azalma olabileceğini ama bunun normal olduğu konusunda uyarılarda bulunarak.

Nitekim yıllarca oruç tutan gebeleri izlediğimizde, bırakın herhangi bir sıkıntı yaşamayı, gebelikleri esansında ortaya çıkan, ufak tefek sorunları bile ramazan ayında oruç tuttukları zaman içerisinde ortadan kalktığını gözlemledik ki, bunu herkes kolayca teyit edebilir, oruç tutan gebelere sorarak.

Hadisi şerifin dediği gibi: Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz! Ancak burada özellikle şunu vurgulamak gerekir ki, bu durum sağlıklı ve herhangi bir sorunu olmayan gebeler için geçerlidir ki, dinimiz hasta veya mazereti olan kişileri oruç tutmaktan muaf tutar.

Gebeler tarafından merak edilen diğer bir konu da lohusalık ve emzirme dönemlerindeki oruç tutma konusudur. Lohusalık ve emzirme dönemi ayrı.

Lohusalıkta oruç tutmak zaten haram. Emzirme döneminde ise her vaka ayrı değerlendirilmelidir. Anne sütünün yüzde 85. su içerikli olduğundan, gün içinde alınmayan sıvı sütü azaltabilir. Bundan dolayı oruç tutmak isteyen annelerin her biri çok yönlü değerlendirilerek karar verilmeli.

Sonuç olarak oruç tutmaktan muaf olanlar bellidir. Bunların arasında gebeler yoktur. Gebelik bir hastalık değildir. Sağlıklı bir gebe çok rahat oruç tutabilir, tutmalıdır da.

“Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı.” (Bakara Suresi 183)

Op.Dr. Gürçay CEM

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!