Ne zaman adam oluruz - Op. Dr. Gürçay CEM

Ne zaman adam oluruz


Fikir özgürlüğü bir insanın en temel hak ve özgürlüklerinin başında gelir. Eleştiri hakkı bunun bir parçasıdır. Eleştiri olumlu da olabilir, olumsuz da, ama burada önemli olan amaçtır, niyettir. Yapılan eleştiri ne amaçla, ne hedeflenerek yapılmıştır? 

Faaliyet olan her yerde eleştiri olur ki olmalıdır da. Eleştiri başarıyı arttıran en önemli sebeplerden biridir;ama eleştiri, eleştirdiğiniz şeyin yerine kendi öneriniz varsa eleştiridir. Yoksa bu eleştiri değil, bozgunculuktur ki, maalesef toplumda eleştiriden ziyade bozgunculuk yapan fazlasıyla insan vardır.

Bunlar ‘suya sabuna’ dokunmaz; ama ne zaman ki birileri bir şey yapmaya kalkışsa ahkam kesmeye başlayanlardır. “Eleştiriyorsun, nasıl yapalım, sorunu nasıl çözelim?" diye sorarsınız. Cevap yok. “O zaman, buyur sen yap!” dersiniz. O da yok...

Tüm kesimlerde olduğu gibi göçmen camiamızda da bu tip insanları görmek mümkün. Ne zaman ki birileri bir girişimde bulunsun, bunlar hemen başlar kusur aramaya. Camia olarak yıllarca bir yere gelemediysek, bu tür insanların etkisi büyük olmuştur. Kendisi cesaret edip taşın altına elini koymaz; ama bunu yapan biri çıkarsa hemen taş koyar.

Oysa "iyi düşünce ve hareketlerden" birtakım aksaklıklar yüzünden olumsuz sonuç almak mümkündür; ama "olumsuz düşünce ve hareketlerden" iyi sonuç almak mümkün değildir. Çünkü eleştiri bir şeyin daha iyi olması için yapılır. Eleştiri bir şeyin değerini ortaya koymak için yapılır, yok etmek için değil.

Bu konularda konuşulacak çok şeyler var. Konuşuruz da. Biz konumuzu çok güzel özetleyen bir kıssadan hisse ile tamamlayalım.

“Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak hocasına götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Büyük usta öğrencisine, yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş. Öğrenci birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde, resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasına gitmiş. Usta ressam üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Öğrenci resmi yeniden yapmış. Usta yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını ve yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş. Usta ressam şöyle demiş: İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Sakın emeğini, bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.”

Başlıktaki sorunun cevabı mı?

Yapıcı olmaya, birbirimizin yaptıklarıyla gurur duymaya başladığımızda...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI