BİR KONFEDERASYONUN SONU - Op. Dr. Gürçay CEM

BİR KONFEDERASYONUN SONU


BİR KONFEDERASYONUN SONU

 

* Konfederasyonun temel direği, amiral gemisi Bursa merkezli Bal-Göç’tür

* Siz, temsil ettiğiniz camianın sorunlarını çözdüğünüz kadar güçlüsünüzdür ve dertlerine derman olduğunuz kadar itibar görürsünüz

* Herkes tarafından Bal-Göç’ün muhatap alındığı bir ortamda, konfederasyonun bu şartlarda yaşama şansı ne kadar

* Bu konular birkaç yazı ile geçiştirilemeyecek kadar derin ve kapsamlı

 

Sivil Toplum Kuruluşları (STK), öncelikle kendi üyeleri olmak üzere, kişi veya camialara yardım ve dayanışma için faaliyet gösteren örgütlerdir.

Bu örgütlerin gücü, yardım ve dayanışma konusunda gösterdikleri başarı ile doğru orantılıdır. Siz, temsil ettiğiniz kitlelerin sorunlarını çözdüğünüz kadar güçlüsünüzdür demektir ve gücünüz kadar da karar vericilerin nezdinde itibar görür, bu itibar kadar sorun çözer, gücünüze güç katarak varlığınızı devam ettirirsiniz.

Özetle denklem bu kadar basittir.

Diğer yandan bir STK, temsil ettiği camiaya herhangi bir katkı yapamadığında, bu camialar ne kadar kalabalık olursa olsun, onlara destek olmaz, arkalarından yürümez...

Geçtiğimiz pazar günü ülkemizin tartışmasız en büyük topluluğu olan, Balkan Göçmenleri camiasının, güya en üst kurulu olan Balkan - Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu'nun genel kurulu yapıldı.

En yoğun göçmen nüfus Bursa’da olmasının ötesinde, konfederasyonun temel direği, amiral gemisi Bursa merkezli Bal-Göç’tür. Bundan dolayı öteden beri daha etkili olabilmek adına konfederasyonun başı da, merkezi de Bursa’dan olması gerektiğini savunuyoruz. Ancak konfederasyonun mevcut başkanı, bunu anlayıp kendisi teklif edeceğine, ayarlama delegelerle ısrarla tekrar aday olmayı tercih etmiştir.

Bunun üzerine başta Bal-Göç olmak üzere, bazı federasyonlar bu şartlar altında bu yapının içinde çalışmanın anlamı olmadığını söyleyerek, son derece haklı olarak, konfederasyondan ayrılma niyetlerini deklare etmişlerdir. Bu kararlarından dolayı, başta Bal-Göç’ün başkanı olmak üzere, kararı destekleyen arkadaşları tebrik ederiz, çünkü bu güne kadar mevcut yapısı ve yönetimiyle hiç bir varlık gösteremeyen konfederasyonda yapısal reformlar yapılma gereği aşikardı.

Bazı arkadaşların biraz analitik yeteneği olsaydı, bu konfederasyonun bu şekli ve yönetimiyle yaşama şansının olamadığını idrak eder, bu muazzam camianın temsilcisi olamayacaklarını anlayabilirlerdi.

Yanlış anlaşılmasın.Bu tespitler kişilerden öte tamamen kurumsaldır.

Neden?

Cevap, bu yazının başında gizli.

Siz, temsil ettiğiniz camianın sorunlarını çözdüğünüz kadar güçlüsünüzdür. Dertlerine derman olduğunuz kadar itibar görürsünüz.

Peki, şu andaki camiamızın tartışmasız en güçlü örgütü olan Bal-Göç'ün tutum ve kararı ortada, o zaman konfederasyon yapısında veya yönetiminde böyle bir güçlü potansiyel var mı? Yok!

Gerek iktidar güçleri, bunun ötesinde gerek Türkiye Cumhuriyeti, gerek Bulgaristan’daki resmi kurum ve kuruluşlar, gerek uluslararası alanda Bal-Göç’ün muhatap alındığı bir ortamda, konfederasyonun bu şartlarda yaşama şansı ne kadar?

Böyle bir ihtimal yok!

Oluşturulan yeni konfederasyon yönetimi kısa süre sonra, karar vericiler tarafından muhatap alınmadıkları ve temsil ettikleri üyelerinin hiç bir sorununu çözemedikleri için zaten olmayan tabansız kalacaklardır.

Bunun ötesinde yeni yönetimde yer alanlar, mevcut şartlarda kısa süre içinde kendi aralarında anlaşmazlığa düşerek dağılıp giderler.

Özetle;

Biz insanımızın arasında gezmeyi, onların fikrini sormayı severiz.

Net olarak görülmüştür ki, iş dünyasından, bilim adamına, entelektüel kesiminden mahallelerimizdeki kardeşimize kadar, artık beklenti yeniden yapılanmaya gidilerek, daha etkin ve sözü dinlenen bir konumda olmamızdır.

STK’larımızdan, yukarıda saydığımız insanlar neden uzak duruyor?

Bu durumlara düşmemize sebep olan ve ivedilikle vesayetinden kurtulması gereken kişi kim?

Bu konular birkaç yazı ile geçiştirilemeyecek kadar derin ve kapsamlı.

Yazmaya devam ederiz!

 

Gürçay CEM,

Cebel ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Tem

Peevski, DPS'ye neden monte edildi

27Haz
13Haz

DPS'nin hormonlu seçim sonucu

29May
25May