Amaç Camianın Başkanını Seçmek - Op. Dr. Gürçay CEM

Amaç Camianın Başkanını Seçmek


 Başlıkta Bal-Göç değil, özellikle Camia kelimesini kullandık. Çünkü insanımızın her zamankinden daha yoğun olarak beklediği birlik beraberliğimiz ancak yapılması planlanan genel kurulda, Bal-Göç başkan ve yönetiminden öte camiamızın başkanını ve yönetimini seçtiği takdirde elde edilebilecek bir şeydir.

Önceki başkan Yüksel Özkan, milletvekili seçildiğinden beri birileri ikide bir kongre konusunu ortaya atıp durdu.

Biz ise başından beri arkadaşlarımızla birlikte, yapılacak erken bir kongrede istikrar ve camiamızı bütünleştirecek bir yapı çıkmayacaksa kongre yapmanın bir anlamı olmadığını anlatmaya çalıştık.

Bal-Göç sıradan bir dernek değildir. Camiamızın çatı kuruluşudur, amiral gemisidir.

Öteden beri eksikliğinden yakındığımız birlik beraberlik konusunu başarabilecek yegane ve tek kuruluş olduğu ortada.

Seçilecek yeni başkan ve yönetimi, camiamızın dinamikleri tarafından kabul görmüş ve benimsenmiş olmalı ki, bu arzuladığımız birlik beraberlik yakalanabilsin.

Bundan dolayı, böyle bir alt yapı oluşturulmadan gidilecek bir kongreden daha büyük bir bölünmeden başka bir şey çıkmayacağını anlattık her zaman.

Hedefimiz STK'larımızın, kanaat önderlerimizin, iş dünyamızın, kısaca camiamızın her kesim ve düşüncedeki dinamiklerinin görüşlerini ve onayını alarak bir yönetim oluşturmaktı.

Burada yüzde yüz bir konsensus sağlanması mümkün değil. Tabi ki en ideali yüzde yüz bir uzlaşıdır ama bahsettiğimiz kesimlerin çoğunluğu destek vermeleri yeterli olacaktır.

Gayet tabi gönül ister ki, herkesin rızası ile bir oluşum ortaya çıksın; ama bu olmasa da çok can alıcı olmaz.

Burada hedef, camiamızın birlik beraberliği ise önce bu uzlaşı sağlanmalıdır.

Bundan dolayı asıl amaç üzerinde mutabık kalınan tek aday ile kongreye gitmektir.

Yoksa, gayet tabi ki her üye aday olma hakkına sahiptir. Her şeyden öte bu demokratik bir haktır.

Ancak çok adaylı kongreden birlik beraberlik çıkmayacağını anlamak için çok yüksek IQ'ya sahip olmaya gerek yok.

Bu durumda önemli olan camiamızın çoğunluğunun üzerinde uzlaşı sağladığı adaydır. Diğer yandan böyle bir uzlaşı sağlandığında, yani ortak iradenin çıkardığı bir aday olduğunda, isteyen istediği kadar aday da olabilir. Bunun hiçbir önemi olmaz.

Ama böyle, üzerinde mutabık kalınan bir aday olmasına rağmen, yine de ısrarla aday olmak isteyenler camiamızın çıkarları doğrultusunda değil, kendi istikballeri, kendi hırsları peşinde koştukları anlamına gelecektir.

Hedef, insanımızın çoğunluğu tarafından kabul gören bir formül üzerine durmaktır.

Bundan öte camiamızın kimseyi kaybetme lüksü yoktur. Bu toplulukta herkesin kendine göre bir karşılığı, bir özgül ağırlığı vardır.

Önemli olan bu değerleri bir araya getirmek. Sinerji yaratmaktır. Ancak bu şekilde herkesin istediği birliktelik sağlanabilir.

Yoksa mesele kongre kazanmak değildir. Ortak iradeyi sağlayamazsanız kongre kazansanız ne olacak, kazanmasanız ne olacak.

Kaldı ki, bu tür örgütlerde görev başında olan yönetimlerden, onların iradesi dışında kongre kazanmak mümkün olmadığını söylemeye gerek bile yok.

Hedefin birlik beraberlik olduğu bir yerde ortak akıl ile hareket etmek, konsensus sağlamak elzemdir.

Bundan dolayı diyoruz ki:

Amaç Bal-Göç'ün başkanından öte camiamızın başkanını ve yönetimini seçmektir.

Ancak bunu başarabildiğimiz de birlik beraberliğimizi tesis etmek mümkün olabilecektir.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI