5G melek mi, şeytan mı? - Op. Dr. Gürçay CEM

5G melek mi, şeytan mı?


İnsanoğlunun hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmelerdir. Bu gelişmeler iletişim alanını da kapsadığından mobil iletişim cihazlarının alt yapısını destekleyen hücresel ağların gelişimi de kaçınılmazdır.

Bu ağların ortak standardı "G" teknolojisi diye adlandırılır. Şu anda gündemde olan 5G teknolojisinin hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayacağı tartışılmaz. İletişim ve veri paylaşımı çok daha yüksek hızda ve kalitede olacak. Günümüz dünyasının en kıymetli değerlerinden biri zamandır ve bu teknoloji burada önemli tasarruflara sebep olacağı açıktır.

Ancak uygulanmaya yeni başlanan 5G teknolojisi zamanlama açısından corona salgınına denk gelmesi birçok spekülasyonu da beraberinde getirdi. 5G karşıtları, bu teknolojinin değişik etkilerinin yanı sıra bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ve bundan dolayı insanların virüse karşı daha savunmasız hale geldiği iddiasındalar.

Komplo teorilerinin ardı arkası kesilmemekle beraber dünyanın değişik yerlerinde 5G istasyonlarına fiili saldıralar da yapıldığına şahit oluyoruz. Komplo savunucuları haklı mı yoksa paranoyak davranışlar mı sergiliyor? Bir şeyin doğru olup olmadığını anlamak için somut veri ve kanıtlara ihtiyaç vardır.

Şu ana kadar 5G teknolojisini suçlu gösterecek somut kanıtlar yok. Tahmin, hipotez ve bol bol hayal gücü dışında somut veriler yok. Ama 5G karşıtlarını haksız çıkaracak analizler yapmak mümkün. Öncelikle 5G, 4G 'nin devamı olan teknolojik bir gelişmedir. Yani 4G teknolojisinden çok daha anormal bir tarafı yoktur.

Evet, doğrudur: 5G için belki daha fazla baz istasyonuna ihtiyaç duyulacak ama insanlar üzerinde zaten var olan istasyonlardan çok daha anlamlı bir etki yaratacağı anlamına da gelmiyor bu durum. Ama 5G karşıtlarının iddialarını asıl boşa çıkaracak durum başka. Bu arkadaşlar 5G birileri tarafından kasten insanoğluna zarar vermek için geliştirildiğini savunuyor.

Bu komplo teorisini savunanların zayıf noktası şu: Bu zararı vermek isteyenler kimler? Bu kişiler uzayda mı yaşıyor ki devreye sokulacak 5G teknolojisinden bizzat kendileri de etkilenmeyecekler.  Mobil cihazlar için kullanılacak bu teknoloji, değişik dalga boylarından oluşan ve havadan yayılan bir frekanstır. Yani bu teknoloji bütün dünyayı kapladığında zaten güya zarar vermek için bu teknolojiyi yaratanlar da ister istemez bu dalgalara maruz kalacaklardır. Bu görünmez ve hissedilmez dalgalardan korunma ihtimalleri yoktur. O zaman kendileri etkilenmeden nasıl insanoğluna zarar verebilirler ki?  

Ancak bir çeşit antidota (panzehire) sahip olmaları gerekir ki bu da hayaldir. Diğer yandan 5G karşıtlarını haksız çıkaran başka bir şey de bazı ülkeler çoktan 5G teknolojisine geçmelerine rağmen buralarda corona vakalarında anlamlı artışların gözlenmemiş olmasıdır.

Evet! Belli güç odakları dünya nüfusunu planlama gayretleri içinde oldukları konusuna sonuna kadar katılıyoruz. Bunu başarıp başaramayacakları ayrı konu. Ama kullanacakları enstrümanların arasında 5G teknolojisi olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı isteseler de yapamazlar. Yani fazla paranoyak olmaya gerek yok.

Ayrıca neyin nasıl olacağı konusunda son kararı veren, her şeyin ve herkesin üstünde bir güç vardır, kimse merak etmesin...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!