VARNA ZİRVESİ BEKLENTİLER, GERÇEKLER VE YEREL SEÇİMLER

* BULGARİSTAN İLE İYİ İKİLİ İLİŞKİLER İÇİNDE OLMAK HER İKİ TOPUMUN ÇIKARINADIR *DOST PARTİSİ, İKİ LİDERİN ARASINDAKİ BU DOSTLUĞU DAHA RASYONEL KULLANMALI

PAYLAŞ
Misyon Gazetesi -

VARNA ZİRVESİ; BEKLENTİLER, GERÇEKLER VE YEREL SEÇİMLER

* BULGARİSTAN İLE İYİ İKİLİ İLİŞKİLER İÇİNDE OLMAK HER İKİ TOPUMUN ÇIKARINADIR

*DOST PARTİSİ, İKİ LİDERİN ARASINDAKİ BU DOSTLUĞU DAHA RASYONEL KULLANMALI

Hafta başında gerçekleşen Türkiye - AB görüşmesi, beklendiği gibi herhangi bir sonuç elde edilemeden sona erdi.

Zaten bu konularda biraz bilgisi olan, bu görüşmeden hiç bir şey çıkmayacağını tahmin eder.

Günümüzde dağdaki çoban bile bilir ki, bu tür zirve buluşmaları önceden mutabakata varılmış konularda nihai imzalar atılmak için yapılır. Müzakere edilen belli konularda öncelikle çalışma grupları oluşturulur. Bu gruplar çalışmalarını tamamlayıp, konuları komisyonlara havale eder. Komisyonlar arası aylar süren görüşmeler, tartışmalar sonucunda belli konularda uzlaşılar sağlanır ve ancak bundan sonra bunları nihai karara bağlamak için zirve toplantısı düzenlenir.

Varna görüşmesinden önce hiç bir konuda, ne komisyonlar arası, ne heyetler arası bu tür çalışmalar yürütülmemiştir.

Varna’dan bir şey çıkacağını bekleyenlerin aklına şaşmak lazım.

Bu görüşme bütün taraflar için fuzuli masraftan başka bir şey olmamıştır.

Aslında en büyük hayal kırıklığını da soydaşlarımız yaşamıştır.

Son zamanlarda aşırı ırkçı partilerden, kendilerine yönelik hakarete varan söz ve hareketlere maruz kalmalarından dolayı, en azından onlara sahip çıkılma adına birkaç kelime söylenmesi bekleniyordu.

“Soydaşımız sahipsiz değildir”, “Onların sorunları bizim de sorunlarımız” gibi söylem beklentileri vardı.

Sonuç olarak bu üçlü görüşme içi boş, tamamen Boyko Borisov’un, kendine siyasi prim yapma PR girişiminden başka bir şey olmamıştır. Bizim Cumhurbaşkanımız da geçmişe dayanan dostluklarına istinaden bu konuda bir yerde ona destek olmuştur. Bu kötü bir şey mi? Değil! Tam tersi; Bulgaristan ile iyi ikili ilişkiler içinde olmak her iki toplumun çıkarınadır.

Yeni kurulan

DOST PARTİSİ, İKİ LİDERİN ARASINDAKİ

BU DOSTLUĞU DAHA RASYONEL KULLANMALI.

Öncelikle ülkemizdeki resmi makamlarla ilişkileri, DOST’un genel başkanı bizzat kendisi yürütmeli ve bu güne kadar olduğu gibi, bu ilişkileri milletvekili seviyesinde değil, doğrudan en üst seviyede yapılmalı. Yoksa bu güne kadar yaşanan fiyaskolar daha da içinden çıkılmaz hal alacaktır...

Bulgaristan ayağında da iki ülke liderinin dostluklarından yararlanarak, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler için şimdiden iktidardaki GERB partisi ile bazı bölgelerde ittifak için ön çalışmalara başlanmalıdır.

Bu ittifak konusu, iki turlu olan Bulgaristan seçimlerinde, ikinci tura bırakılmadan, belli yerlerde uzlaşarak ortak adaylar ile seçime girilmeli.

Her ne kadar GERB partisinin seçmenleri arasında önemli oranda milliyetçi kesim olsa da ve bu kesim DOST ile ittifaka sıçak bakmayacak olsa da, ki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu açıkça ortaya çıktı, yerel seçimler genel seçimlere benzemeyecek.

Her yörenin, kendine özgü seçmen haritası vardır.

Özellikle soydaşımızın yoğun yaşadığı bölgelerde, GERB’in ana seçmen kitlesi yine bizim insanımızdan oluşmakta.

Hangi soydaş kitlesi?

Eski parti DPS’ye tepkilerinden dolayı, daha zamanında GERB’e oy vermeye başlayan kitleden bahsediyorum. Yani normal şartlarda DPS’ye oy vermeyecek olan kitle.

Burada işbirliği daha ilk turda yapılmalı.

İleride daha ayrıntılı yazarız ama bazı sebeplerden dolayı, belli bölgelerde daha ilk turda ittifak yapılması özellikle önemli olacaktır.

Bu konuda bizim Cumhurbaşkanımız, Boyko Borisov ile yakın ilişkilerinden dolayı olumlu katkı yapacağından şüphemiz yoktur.

Yeniden Varna zirvesine dönecek olursak, oradan çıkan tek sonuç olmuştur:

Sınır ihlali yaptıkları için tutuklanan iki Yunan askerinin serbest bırakılması.

Her ne kadar hafta başında Edirne mahkemesinden “tutukluluk hallerinin devamına” yönünde karar çıkmış olsa da, çok yakın zamanda serbest bırakılacaklarını hep beraber göreceğiz.

Gürçay CEM

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN