NÖBETTEPE / NEBET TEPE - YENİ BİR  DERGİ

Filibe'de, uzunca bir aradan sonra iki dilli (Türkçe ve Bulgarca) bir edebiyat, kültür ve sanat dergisi yayın hayatına 'Merhaba!' demiş bulunuyor.

PAYLAŞ
Misyon Gazetesi -

 

 

NÖBETTEPE / NEBET TEPE - YENİ BİR  DERGİ

 

 

Filibe’de, uzunca bir aradan sonra iki dilli (Türkçe ve Bulgarca) bir edebiyat, kültür ve sanat dergisi yayın hayatına "Merhaba!" demiş bulunuyor.

Yılda dört sayı olarak yayınlanması planlanan NÖBETTEPE / NEBET TEPE Dergisine TÜRKÇEM DERGİSİ olarak ömrünün uzun, yolunun açık ve okurunun bol olmasını diliyoruz!

Derginin genel yayın yönetmeni Kadriye Cesur, kısa giriş yazısında şunları paylaşıyor:

“Balkan coğrafyasında yer alan ülkelerin Türk nüfusunun tamamı iki dilli ortamda yetişmektedir. İki dile vakıf olan bu insanlar her iki dilin edebiyatını da ilişkin dillerde, özgün halde okumak ister.

Bulgaristan’da Türk halk kültürünün ve Türk edebiyatının yüzyıllara dayanan bir tarihi vardır. Buna ilişkin bilgileri üniversite kürsülerinin dışında tanıtmak, bilenlere hatırlatmak, bilmeyenleri bilgi sahibi etmek bir derginin varlığı ile mümkün kılınacağı düşüncesindeyiz.

Bu anlamda NÖBETTEPE / NEBET TEPE Edebiyat-Kültür Dergisinin amacı, edebiyatın ve kültürün en başat amacıyla örtüşmektedir - okuyarak ve yazarak tanışmak, uzak olanı yakınlaştırmak, yabancı sayılanla kültür yarenliği etmek…

Bugün Bulgaristan’daki Türkler ve Türkçe bilen, okuyan ve yazanlar, ülkenin genel nüfus sayısına göre oldukça kalabalık. Ülkenin üç kentinde - Sofya, Plovdiv ve Şumnu’da bulunan üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı veya Türkçeyi kapsayan akademik bölümler mevcut. Bu platformda yüzlerce öğrenci Türkçe ve Bulgarca okuyor, yazıyor аncak Türkçe olarak yazılanlar ne yazık ki, ülkemizde düzenli biçimde faaliyet gösteren Türkçe bir edebiyat yayın organı olmadığından okuruna ulaşamıyor.

NÖBETTEPE / NEBET TEPE bu bağlamda da kendine bir görev edinmiş bulunmakta. NÖBETTEPE / NEBET TEPE Dergisi öncellerinin manevi mirası üzerine, dergicilik geleneğine hürmet ve Filibe’de gelmiş-geçmiş yayınlanmış tüm gazete ve dergi emekçilerine saygı ruhu içinde hazırlandı. Bugün NÖBETTEPE / NEBET TEPE hayata merhaba diyorsa, bu biraz da Ethem Ruhi’nin Balkan (1906), Ali Kemal Balkanlı’nın Balkan Postası, Hacı Fevziye Celil Kaygan’ın Çiçek (1929), Mehmed İstanimakalı’nın Açık Söz (1931) adlı yayınlarının hatırasına hürmeten hazırlanmış, onlardan esinlenerek bir nöbeti devralmanın sorumluluğunu üstlenmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısında Türkçe ve Bulgarca olarak yayınlanan -Yeni Işık/ Нова светлина ve Yeni Hayat/Нов живот dergilerini de unutmuyoruz elbet, politik doktrine karşın Türkçe’ye kattıkları, katabildikleri değerler önünde saygıyla eğiliyoruz.

Niçin NÖBETTEPE / NEBET TEPE?

Yeni bir derginin adını koymak, yeni doğan bir çocuğa isim vermek kadar sorumluluk işi olup bir o kadar da zor bir seçimdir. Birçok isim önerisi arasında gelip gittikten sonra yayın kurulu olarak NÖBETTEPE / NEBET TEPE dedik. Bu zor seçimi kolaylaştıran ve derginin isim babası olan Filibe Başkonsolosu Sayın Hüseyin Ergani Beyefendiye teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz. Nöbetteyiz. Ya da kısaca: "…Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz." (Yunus Emre)

Zeynel BEKSAÇ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN